Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč jsme ještě nenarazili na mimozemšťany? Vědci odhalují důvod

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

San Diego - Zatímco někteří jsou rádi, že Zemi nekontaktovala cizí rasa a veškeré hledání mimozemského života bylo zatím neúspěšné. Nová studie vysvětluje proč tomu tak je a zároveň zažehla opět trochu naděje, jen si na to musíme chvíli počkat.

Naše galaxie je nepředstavitelně obrovská, takže pokud tam někde je vyspělá civilizace, která se pokusila o kontakt, můžeme se toho dočkat až po 1500 letech. Do té doby bychom neměli dělat ukvapené závěry o tom, že jsme ve vesmíru sami, tvrdí astronomové.

Studie z Cornellovy univerzity se zaměřuje na pravděpodobnostní analýzu tzv. Fermiho paradoxu. Ten je pojmenován po Italovi Enricu Fermim a snaží se vysvětlit, proč jsme ještě nenarazili na mimozemšťany, i když jen v Mléčné dráze existuje 100 až 400 miliard hvězd, takže je velmi pravděpodobné, že kolem některé obíhá planeta se životem.

Fermiho paradox počítá i s tím, že formy života nemusí být rozvinuty do inteligentní formy, nebo mít pokročilou technologii na cesty do vesmíru, podobně jako to máme nyní my, jak píše server Science Alert.

Televizní a rozhlasové signály ze Země byly do zbytku naší galaxie vyslány před 80 lety, a i když letí rychlostí světla, doposud dosáhly poloměru 80 světelných, což je i vzhledem k neustálému rozpínání vesmíru téměř nic. Astronomové říkají, že se signál nedostal k dostatečnému množství hvězd a planet, podle jejich výpočtů signál zatím nepokryl ani 1 procento galaxie. A stejně to může být i u jiných mimozemských kultur, které vyslaly signál do vesmíru. Za 1500 let už by to ale mohlo být úplně jinak, je velmi pravděpodobné, že signály někdo zachytí.

Témata:  vesmir mimozemšťané / UFO Země

Související

Aktuálně se děje

10:25

Slintavka a kulhavka děsí i Česko. Stát zavádí přísná opatření

Státní veterinární správa (SVS) dnes oznámila další zpřísnění mimořádných veterinárních opatření (MVO) s cílem zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Nová opatření přicházejí v reakci na pokračující šíření nákazy na Slovensku a v Maďarsku, kde bylo v posledních dnech potvrzeno již několik ohnisek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy