Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč jsme ještě nenarazili na mimozemšťany? Vědci odhalují důvod

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

San Diego - Zatímco někteří jsou rádi, že Zemi nekontaktovala cizí rasa a veškeré hledání mimozemského života bylo zatím neúspěšné. Nová studie vysvětluje proč tomu tak je a zároveň zažehla opět trochu naděje, jen si na to musíme chvíli počkat.

Naše galaxie je nepředstavitelně obrovská, takže pokud tam někde je vyspělá civilizace, která se pokusila o kontakt, můžeme se toho dočkat až po 1500 letech. Do té doby bychom neměli dělat ukvapené závěry o tom, že jsme ve vesmíru sami, tvrdí astronomové.

Studie z Cornellovy univerzity se zaměřuje na pravděpodobnostní analýzu tzv. Fermiho paradoxu. Ten je pojmenován po Italovi Enricu Fermim a snaží se vysvětlit, proč jsme ještě nenarazili na mimozemšťany, i když jen v Mléčné dráze existuje 100 až 400 miliard hvězd, takže je velmi pravděpodobné, že kolem některé obíhá planeta se životem.

Fermiho paradox počítá i s tím, že formy života nemusí být rozvinuty do inteligentní formy, nebo mít pokročilou technologii na cesty do vesmíru, podobně jako to máme nyní my, jak píše server Science Alert.

Televizní a rozhlasové signály ze Země byly do zbytku naší galaxie vyslány před 80 lety, a i když letí rychlostí světla, doposud dosáhly poloměru 80 světelných, což je i vzhledem k neustálému rozpínání vesmíru téměř nic. Astronomové říkají, že se signál nedostal k dostatečnému množství hvězd a planet, podle jejich výpočtů signál zatím nepokryl ani 1 procento galaxie. A stejně to může být i u jiných mimozemských kultur, které vyslaly signál do vesmíru. Za 1500 let už by to ale mohlo být úplně jinak, je velmi pravděpodobné, že signály někdo zachytí.

Témata:  vesmir mimozemšťané / UFO Země

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.