Richmond - Tento objev by mohl výrazně změnit chápání, jak biologický život přišel na Zemi a možná i změnit vyhlídky na život někde jinde v galaxii. Fyzici vůbec poprvé v historii objevili komplexní organické molekuly v mezihvězdném prostoru, informuje server Science Alert.
Jedná se o chirální molekulu a objevena byla v obrovském oblaku plynu známém jako Sagittarius B2, který je vzdálen zhruba 390 světelných let od středu Mléčné dráhy. Sagittarius 2 má hmotnost tři milionkrát větší, než Slunce a nyní víme že tato obří oblaka obsahují chirální molekuly.
"Jedná se o první molekuly, které byly objeveny v mezihvězdném prostoru. Je to velký krok dopředu v chápání toho, jak se prebiotické molekuly vytvářejí ve vesmíru a jaké mají účinky na vznik života," řekl chemik Brett McGuire.
Chiralita je geometrická vlastnost, kde asymetrické molekuly vykazují téměř stejné chemické složení, ale jsou jinak sestaveny. Jedná se o klíčovou chemickou vlastnost molekul, které pomáhají vytvářet živé věci, jako například aminokyseliny, bílkoviny, enzymy a cukry.
Takže to, že se chiralita objevila i mimo Sluneční soustavu, je docela velká věc. Může to pomoc vysvětlit proč si živé věci vybírají odlišné molekulární orientace.
Vědci si myslí, že molekuly se mohly vytvořit z tenké vrstvy ledu, které plavou vesmírem a chytají na sebe malé zrnka prachu. Díky tomu se molekuly změnily ve větší molekulární struktury a umožňují tak další chemické reakce, jakmile se led vypaří.
Jedna z teorii je, že tímto způsobem se pak molekuly dostanou na asteroidy a komety, které pak v případě nárazu skončí na planetě. "Meteority v naší soustavě obsahují chirální molekuly, nedávno byly objeveny i v kometách," řekl Brandon Caroll.
Související
12. listopadu 2024 11:44
26. října 2024 14:39
15. října 2024 21:58
11. října 2024 10:16
23. července 2024 19:01
2. července 2024 15:33