Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč byl Tyrannosaurus Rex král dinosaurů? Vědci našli nové důkazy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Taškent - Díky filmu Jurský park zná Tyrannosaura rexe snad každý. Dlouhou dobu ale vědci nevěděli, jak se tento slavný obr ze svých menších předků vyvinul. Právě to by měla vysvětlit nově objevená fosílie vývojového mezičlánku mezi T-rexem a jeho předky. Informoval o tom server New York Times.

Tyrannosaurus rex byl ve své době králem živočišné říše. Se svou délkou přesahující až 12 metrů a váhou několika tun stanul na vrcholu potravního řetězce a naháněl hrůzu svým současníkům. Přesto jeho předci, kteří se poprvé objevili zhruba o 100 milionů let dříve, neměřili více než průměrný člověk.

Vědci dlouho nevěděli, jak došlo k vývinu v obrovské rozměry pozdějších ještěrů, ale nyní byla v Uzbekistánu objevena fosílie tyrannousaura, který by mohl být chybějícím vývojovým článkem. Má totiž mnoho charakteristických rysů pozdějších obrů, ale jeho rozměry jsou malé. Tento nový druh dostal jméno Timurlengia euotica.

Tyto rysy zahrnují dobře vyvinutý mozek, což nasvědčuje tomu, že vzestupu tyrannosaurů předcházel vývoj mozku a smyslů.

Témata:  dinosauři paleontologie Uzbekistán

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.