Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko bude součástí prestižního vesmírného programu nosných raket

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

Praha - Česko se zřejmě začátkem července zapojí do prestižního programu kosmických nosných raket Ariane a Vega. Provozuje je Evropská kosmická agentura (ESA).

České firmy a výzkum by se měly podílet na vývoji, zkouškách a následné sériové výrobě částí pro Ariane 6. Finanční podporu přislíbil ministr financí Andrej Babiš (ANO). ČTK řekl, že chce podpořit orientaci České republiky na letecký a kosmický průmysl.

"ČR by se do programu nosných raket měla zapojit poté, co to schválí členské státy ESA, které se programu již účastní, a to na Programové radě ESA pro nosné rakety," řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Babiš se kvůli účasti státu na vesmírných programech podle Jakuba Vintrlíka z tiskového odboru MF obrátil na ministra dopravy, spolustraníka Dana Ťoka, do jehož působnosti agenda vesmírných projektů spadá.

"Rozvoj špičkových oborů s vysokou přidanou hodnotou potřebujeme jako impuls pro modernizaci české ekonomiky v následujících dekádách," komentoval Babiš. Financování dobrovolných vesmírných programů ESA podle něj funguje tak, že jsou z příspěvků ČR vypisovány zakázky pro české subjekty a peníze se tak vrátí do tuzemské ekonomiky.

ESA provozuje sérii kosmických nosných raket Ariane. V současnosti se používá Ariane 5 a šestá se připravuje. Raketa je sestrojena zejména pro vynášení telekomunikačních družic a také vesmírné lodě ATV. Větší nosiče Ariane doplňuje další nová raketa Vega. Na jejím projektu se zatím podílí sedm členských států ESA. Vega startovala z kosmodromu ve francouzské Guyaně v roce 2012 a vynesla na oběžnou dráhu Země trojici satelitů.

Témata:  vesmir ESA Dan Ťok

Související

Aktuálně se děje

5:00

Počasí o víkendu příjemně překvapí. Oteplí se

Víkend bude zpočátku studený, v neděli ale podle ČHMÚ.cz přijde oteplení a denní maxima vyrostou až na 10 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.