Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český vynález Nanobavlna umožní i alergikům spát v peří

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Ve středu 16. března se v Brně v Biology Parku uskutečnil Nanoden. České nanotechnologické firmy, které jsou v celém světě známé svými patenty, představily veřejnosti ty největší technologické novinky. Při této příležitosti byla také uvedena na trh druhá generace antialergických lůžkovin z nanotkaniny povlečení Nanobavlna firmy nanoSPACE.

"Povlečení a prostěradla z Nanobavlny jsou revolucí pro alergiky. Do této chvíle museli alergici kupovat bariérové povlaky na přikrývky a polštáře či antialergické lůžkoviny. Nyní si stačí pořídit povlečení a prostěradlo z Nanobavlny a alergik může spát klidně i v peří," vysvětluje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs, který je přesvědčen, že Nanobavlna se stane časem standardem.

"Alergici přibývají, nejspíše kvůli smogu a znečištěnému prostředí. Pro ně je důležité, aby se v noci zbytečně nevystavovali roztočům a alergenům a nechali tělo odpočinout. Alergie je často důvodem, proč se někteří cítí unavení i po osmi hodinách spánku," vysvětluje technický ředitel nanoSPACE Josef Handrejch, který vedl tým při vývoji Nanobavlny.

Těm se podařilo zkombinovat vysoce kvalitní bavlněný satén s nanovlákennou membránou. "Tím dosáhli textilie, která má všechny kvality bavlněného saténu, zároveň dokáže plně nahradit bariérové povlaky a antialergické lůžkoviny," tvrdí Kůs.

Na Nanodni si veřejnost ale mohla prohlédnout i další nanotechnologie. Například stroj na zvlákňování, hydrofobní nástřiky či antibakteriální oblečení, které voní i po celodenním sportování.

Témata:  nanovlákna alergie protext vědci

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.