Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi předběhli v nanovláknu dál než prestižní univerzity v USA

Vědci
Vědci
Foto: Pixabay

Praha - České revoluční výrobky představily přední nanotechnologické firmy minulý týden v New Yorku a v Bostonu, kde se uskutečnily 25. a 27. října 2016 nanotechnologické konference Česko je nano. Čeští nanotechnologové navštívili v rámci prezentací také prestižní univerzity Massachusetts Institute of Technology a Columbia University.

"Vracím se z USA utvrzený v tom, že jsme v nanovláknu světová jednička, překvapilo mě, o kolik jsme stále napřed," popisuje své pocity z návštěvy USA předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Nanovlákno je česká specialita, licenci na průmyslová a laboratorní zařízení, která jsou založena na technologii Nanospider, vymyslel tým Technické univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka a od roku 2005 Nanospider prodávala jako první na světě česká firma Elmarco.

"V České republice v uplynulých letech díky tomu vznikly unikátní produkty z nanovlákna, které jinde ve světě nenajdeme," dodává Kůs.

Už dnes si lidé mohou od české firmy koupit speciální antialergické lůžkoviny s nanotkaninou, které dosahují stoprocentní účinnosti v boji proti roztočům a alergenům. Nanotkaninu ale nalezneme i v masce, která dokáže v kombinaci s kyselinou hyaluronovou bezbolestně odstranit až 70 procent vrásek.

Nejen lidskou pokožku dokážou čeští nanotechnologové opravit, v nanotechnologickém klastru Nanoprogress umějí už dnes pomocí nanovláken opravit kost do podoby nerozeznatelné od zdravé.

"Pomocí nanovláken dopravených do poškozené kostní tkáně proběhne osifikace, která opraví kost," vysvětluje Luboš Komárek, manažer klastru Nanoprogress.

"Ve světě je častým problémem propojení vědy a průmyslu. Nám se to v České republice daří, proto si 90 % zmiňovaných produktů na konferenci mohou lidé skutečně koupit," dodává. Právě klastr Nanoprogress se stal v České republice velmi efektivním nástrojem na propojení výzkumu a průmyslu.

"Nejsme zrovna největší stát, jsme vlastně takový malý-nano stát, ale zároveň jsme nanosupermani," zakončuje předseda ANP ČR Jiří Kůs.

Prezentace českých nanotechnologií v USA se účastnili zástupci firem Contipro, IQ Structures, Nafigate, nanoSPACE, nanotechnologického klastru Nanoprogress a výzkumného centra CEITEC. Akce se uskutečnila za podpory Generálního konzulátu ČR v New Yorku a Czechinvestu.

Témata:  nanovlákna vědci protext

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.