Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vtipný experiment dokázal přechytračit lvy. Nápad by mohl zachránit ohrožená zvířata

Lev
Lev
Foto: Pixabay

Gaborone - Britský vědec v Botswaně přišel opravdu s originálním řešením, jak ochránit krávy místních farmářů před lvy. Maluje jim na zadek oči.

Vědec Neil Jordan experimentoval s netradičním řešením, které nakonec sklízí úspěchy. Šelmy pátrající po kořisti matou oči na zadku natolik, že na kořist nezaútočí. Lvi věří, že si jich zvířata všimla, což často stačí k tomu, aby se vzdali snahy lovit.

Někteří z farmářů se jeho nápadu s očima na kravském zadku (foto zde) vysmáli, ale zoufalá situace je přinutila změnit názor. Jordan, který spolupracuje s australskou Univerzitou v Novém Jižním Walesu a zoologickou zahradou Taronga v Sydney, přišel na řešení po dlouhém pozorování chování lvů.

"Když si antilopa všimla, že se na ni lev chystá zaútočit, lev souboj okamžitě vzdal a odešel," řekl Jordan pro australská media. "Využíváme běžné signály zvířecího světa k ochraně dobytka, ale i samotných lvů. Farmáři v Africe běžně lvy a další predátory tráví, aby ochránili svůj drahocenný dobytek," dodal věděc.

Během desetitýdenního zkušebního období Jordan pomaloval 23 krav. "Žádné z nich se nic nestalo. Zatímco 3 krávy z 39 nepomalovaných kusů lvi ulovili a sežrali," uzavřel Jordan, který svůj nápad bude nadále testovat a pokusí se ho využít i k ochraně dalších zvířat.

Témata:  lvi zvířata zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.