Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vtipný experiment dokázal přechytračit lvy. Nápad by mohl zachránit ohrožená zvířata

Lev
Lev
Foto: Pixabay

Gaborone - Britský vědec v Botswaně přišel opravdu s originálním řešením, jak ochránit krávy místních farmářů před lvy. Maluje jim na zadek oči.

Vědec Neil Jordan experimentoval s netradičním řešením, které nakonec sklízí úspěchy. Šelmy pátrající po kořisti matou oči na zadku natolik, že na kořist nezaútočí. Lvi věří, že si jich zvířata všimla, což často stačí k tomu, aby se vzdali snahy lovit.

Někteří z farmářů se jeho nápadu s očima na kravském zadku (foto zde) vysmáli, ale zoufalá situace je přinutila změnit názor. Jordan, který spolupracuje s australskou Univerzitou v Novém Jižním Walesu a zoologickou zahradou Taronga v Sydney, přišel na řešení po dlouhém pozorování chování lvů.

"Když si antilopa všimla, že se na ni lev chystá zaútočit, lev souboj okamžitě vzdal a odešel," řekl Jordan pro australská media. "Využíváme běžné signály zvířecího světa k ochraně dobytka, ale i samotných lvů. Farmáři v Africe běžně lvy a další predátory tráví, aby ochránili svůj drahocenný dobytek," dodal věděc.

Během desetitýdenního zkušebního období Jordan pomaloval 23 krav. "Žádné z nich se nic nestalo. Zatímco 3 krávy z 39 nepomalovaných kusů lvi ulovili a sežrali," uzavřel Jordan, který svůj nápad bude nadále testovat a pokusí se ho využít i k ochraně dalších zvířat.

Témata:  lvi zvířata zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.