Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Používáte selfie tyč? Populární vychytávku vymysleli Češi před padesáti lety

Lidé v moři pořizují selfie
Lidé v moři pořizují selfie
Foto: Pixabay

O Česku se zase jednou píše ve světě. Tentokrát jde ale o dobrou věc, Češi totiž v podstatě vymysleli selfie tyč. Čtyřicet let před tím, než skutečně přišla na trh! Vynález se totiž objevil ve filmu z roku 1969 Zabil jsem Einsteina, pánové...

Selfie tyč vymysleli v Československu skoro před padesáti let, píše se na zahraničních webech. Češi pak měli vynález objevit čtyřicet let před tím, než se začal opravdu prodávat. Dokazuje to film z roku 1969 Zabil jsem Einsteina, pánové... režiséra Oldřicha Lipského.

"Selfíčko" si ve známém sci-fi snímku pořídí Iva Janžurová s Lubomírem Lipským. Na tyč, kterou drží v ruce, připevní herečka miniaturní fotoaparát s bleskem. Oba herci pak před tyčí pózují, foťák bleskne a je hotovo. Selfie tyč ve filmu je ale dokonalejší než ta současná, fotku totiž rovnou vytiskne.

Úryvek ze starého československého filmu nahrál jeden z uživatelů na sociální síť Imgur ve čtvrtek. Za 17 hodin už dosáhl tří milionů zhlédnutí a všimly si ho i zpravodajské weby. Momentka se také hojně sdílí na Facebooku.

Na kuriozitu ve filmu poukazuje i prestižní technologický portál The Verge. "Sci-fi film z toku 1970 předpověděl selfie tyč, ale lépe," stojí v titulku. Selfie tyč je v současnosti velkým fenoménem, proto jsou portály nadšené, jak skvěle v Československu předpověděli budoucnost.

Témata:  selfie Češi zajímavosti

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 11:39

Víkendové počasí pod vlivem inverze. Láká na hory, ale působí i potíže v dopravě

Třetí lednový víkend začal a podle očekávání ho doprovází inverzní počasí. Podle meteorologů je proto třeba počítat s velkými rozdíly v teplotách a oblačnosti. Zatímco na horách je teplo, jinde mrzne a hrozí potíže v dopravě. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.