Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Diagnostika rakoviny? Umělá inteligence převálcovala lékaře

lékaři
lékaři
Foto: Pixabay

Umělá inteligence je v diagnostikování rakoviny prsu přesnější než lékaři, ukázala podle serveru BBC studie zveřejněná v časopise Nature. Vědci ze služby Google Health a Královské univerzity v Londýně (Imperial College London) vytvořili počítačový program pro čtení rentgenových snímků. Algoritmus byl ve vyhodnocování mamografických snímků lepší než šest jednotlivých lékařů a stejně dobrý jako dva spolupracující radiologové.

Ze studie vyplynulo, že umělá inteligence dokáže odhalit rakovinu prsu s podobnou mírou přesnosti jako lidé, ale s menším počtem falešných pozitivních výsledků. Současný běžný postup jsou dva radiologové, kteří vyhodnocují snímky z mamografu, a v nejednoznačném případě si k vyšetření přizvou třetího kolegu.

We’ve partnered with @Google and @CR_UK to help make #BreastCancer screening smarter: https://t.co/mUxKhJQmXV

— Imperial College (@imperialcollege) January 2, 2020

Vědci program naučili zjišťovat rakovinu prsu na základě 25.856 mamogramů z Británie a 3097 snímků z USA. Zásadním zjištěním bylo, že program měl až o 5,7 procenta menší chybovost při nesprávném potvrzení rakoviny a až o 9,4 procenta při chybném vyloučení nádoru. Závěry výzkumu podle vědců představují velký pokrok při odhalování rakoviny prsu v raném stadiu.

Ředitel ústavu pro výzkum rakoviny (CRUK) Ara Darzi nad výsledky podle BBC vyjádřil uspokojení: "Daleko předčily mé očekávání. Bude to mít výrazný vliv na zlepšení kvality vyšetření a radiologové se konečně budou moci věnovat ještě důležitějším věcem."

Každé tři roky zve britské zdravotnictví k vyšetření ženy ve věku mezi 50 a 70 lety. Starší zájemkyně o screening musí požádat. Školení nového radiologa zabere desítku let; výhodou vyvinutého programu navíc je, že se na rozdíl od člověka nikdy neunaví.

Témata:  rakovina lékaři zdraví

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 14:30

Trump oznámil příměří mezi Indií a Pákistánem. Platí hned, tvrdí

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.