Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hackeři už letos ukradli kryptoměny za rekordní více než tři miliardy USD

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Přestože ceny kryptoměn v letošním roce výrazně klesly, mezi hackery zájem o ně nadále roste. Podle poradenské společnosti Chainalysis už letos byly ukradeny kryptoměny za více než tři miliardy USD (76,1 miliardy Kč), letošní rok tak bude podle celkové hodnoty hackerských útoků rekordní. Jen za říjen byly ukradeny kryptoměny alespoň za 718 milionů USD. Říjen se tak v letošním roce stal nejrušnějším měsícem pro hackerské aktivity.

"Jsme přesvědčeni, že v budoucnu s růstem popularity kryptoměn budou narůstat i podobné pokusy o jejich krádeže. Zároveň ale podle nás poroste ve veřejnosti i povědomí o fungování celého systému, což sníží počet okradených při banálních podvodech,“ sdělil ČTK šéf společnosti 2bminer.com Jakub Hlavenka. Efektivní obranu proti podobným krádežím vidí i ve vzdělávání široké veřejnosti.

Většinou jsou cílem takzvané protokoly decentralizovaného financování (DeFi), které využívají softwarové algoritmy umožňující investorům do kryptoaktiv obchodování a půjčování kryptoměn bez využití centrálního zprostředkovatele. Hackeři se zdokonalili ve využívání slabých míst v zabezpečení, kódování a struktuře tržišť DeFi, která jsou považována za důležitá pro přijetí kryptoměn. Velmi zranitelné jsou také mosty mezi blockchainy, které umožňují uživatelům převádět kryptoměny mezi různými aplikacemi.

"S popularitou rapidně roste i počet blockchainových projektů, což znamená nedostatek zkušených developerů v oblasti blockchain, DeFi, smart kontraktů a podobně. Ve spojitosti s open source kódem to má za následek bezmyšlenkovité kopírování části kódu úspěšných projektů a takto vzniklé slepence nebo klony jsou mnohdy terčem hackerských útoků," upozornil nezávislý expert na kryptoměny Igor Pauer.

Obchodní ředitel společnosti 2bminer.com Michal Bílek doporučuje kvůli bezpečnosti investovat do hardwaru peněženek, jakou je například Trezor nebo Ledger. Ty totiž eliminují většinu podobných rizik. "Peněženky poskytované třetími stranami, jako jsou směnárny, dávají smysl jen pro aktivní směnu a spekulaci. Ne pro dlouhodobé uchovávání nakoupené nebo vytěžené měny,“ uvedl.

V posledních dnech zasáhly kryptoměnový sektor dva velké případy krádeže. V prvním hacker odvedl asi 100 milionů USD ze služby Mango manipulací s cenou jejího tokenu. Ve čtvrtek 6. října hackeři ukradli z DeFi mostu na BNB chainu dva miliony tokenů BNB, což je při současných cenách asi 570 milionů dolarů. BNB Chain oznámil, že aktuální odhady chybějících prostředků se pohybují kolem 95 milionů USD. Zbytek prostředků se podařilo získat zpět.

Platformy DeFi se staly častým terčem hackerských útoků organizovaných státem. Chainalysis na začátku letošního roku odhadla, že skupiny napojené na Severní Koreu ukradly z protokolů DeFi kryptoaktiva zhruba za jednu miliardu USD, upozornila agentura Bloomberg.

Témata:  hackeři kryptoměny

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.