Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meta: Proruští hackeři a dezinformátoři s invazí patrně vystupňovali operace

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram dnes ve čtvrtletní bezpečností zprávě popsal různorodé operace proruských činitelů související s válkou na Ukrajině, které zahrnují dezinformační kampaně a například i snahy hackerů napadat účty ukrajinských vojáků.

Společnost Meta pozoruje vystupňování těchto operací a mimo jiné popisuje, jak se na Ukrajinu zaměřily sítě, které měly dříve jiné předměty zájmu. Za hackerskými a propagandistickými akcemi údajně stojí subjekty napojené na ruskou, ale také běloruskou vládu.

"Aktéři s vládními vazbami z Ruska a Běloruska se na internetu pouštěli do kybernetické špionáže a utajených vlivových operací. Zdá se, že tyto operace krátce před ruskou invazí nabraly na intenzitě," uvádí ve svém hodnocení manažeři Meta. Mimo jiné zmiňují snahy dříve zablokovaných dezinformačních sítí vrátit se do akce.

"Například jsme odhalili a narušili aktivitu typu CIB (zkratka termínu pro sítě využívající falešné účty nebo stránky; pozn. ČTK) napojenou na běloruskou KGB, která 24. února, v den, kdy Rusko zahájilo válku, najednou začala přidávat obsah v polštině a angličtině o tom, že se ukrajinské jednotky bez boje vzdávají a že ukrajinští lídři prchají ze země. Do té doby se tento konkrétní nekalý aktér zaměřoval především na obviňování Polska ze špatného zacházení s migranty z Blízkého východu," popisuje nová zpráva.

Facebook, potažmo Meta má už s potíráním podobných operací, jejichž strůjci se často vydávají za aktivisty, novináře a nezaujaté zástupce veřejnosti, poměrně bohaté zkušenosti. Intenzivně se jim věnuje od amerických prezidentských voleb roku 2016, při kterých ruští "trollové" na facebooku nebo i twitteru šířili různá sdělení s cílem rozdmýchávat vášně mezi voliči. Meta uvádí, že při ruském vpádu na Ukrajinu byly její bezpečnostní týmy v pohotovosti kvůli možným pokusům různými způsoby zneužívat její platformy.

Ve čtvrtletním hlášení popisuje mimo jiné aktivity politicky a finančně motivovaných hráčů nebo síť, která údajně nahlašovala ukrajinské i ruské uživatele ve snaze je umlčet. "Síť spolupracovala na falešném nahlašování různých přestupků včetně nenávistných projevů u lidí na Ukrajině, ale i v Rusku, s cílem nechat je a jejich příspěvky odstranit z facebooku," uvádí Meta.

Na ukrajinské cíle se podle společnosti zaměřila také v odborných kruzích dobře známá hackerská skupina zvaná Ghostwriter, která se "typicky skrze e-mailové útoky" snaží pronikat do cizích účtů na sociálních sítích. V lednu na ni upozorňoval i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). V posledních týdnech se podle společnosti Meta pokusila napadnout facebookové účty desítek ukrajinských vojáků.

"V hrstce případů nahráli videa vyzývající armádu, aby se vzdala, jako by to byly příspěvky přicházející od právoplatných majitelů účtů. Sdílení těchto videí jsme zablokovali," popisuje provozovatel facebooku. Zároveň důrazně vybídl lidi na Ukrajině a v Rusku, aby posílili zabezpečení svých účtů, jak e-mailových, tak na sociálních sítích.

Témata:  Meta Platforms Facebook

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 14:46

Není to tak, jak se píše. Michal David prozradil, co ví o stavu Leona Tsoukernika

Dramatické je v posledních dnech dění kolem boháče Leona Tsoukernika, který je známý i pro své vazby na slavné osobnosti. Jednou takovou je Michal David. A právě známý hitmaker naznačil, že by to s Tsoukernikem snad nemuselo být tak špatné. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.