Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muskův revoluční implantát slibuje návrat zraku: Revoluční technologie je blíže realitě!

Elon Musk Fotogalerie +2
Elon Musk
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Elon Musk a jeho startup Neuralink udělali další krok k propojení mozku s počítači, což přináší naději pacientům s neurologickými poruchami, jako je paralýza. Jejich nové implantáty mohou pomoci obnovit motorické funkce. Neuralink tak pokračuje ve snaze revolučně změnit medicínu a lidskou interakci s technologiemi.

Neuralink získal od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prestižní označení "průlomové zařízení" pro svůj mozkový implantát nazvaný Blindsight, který by mohl obnovit zrak u lidí, kteří ztratili oči nebo i zrakový nerv. 

Blindsight by měl umožnit těmto lidem opět vidět, pokud mají funkční vizuální kortex. Musk dokonce tvrdí, že zařízení by mohlo poprvé přinést zrak i těm, kteří jsou slepí od narození.

V první fázi však bude kvalita obrazu připomínat grafiku starých Atari her, ale Musk věří, že časem by mohl implantát zlepšit vidění natolik, že by umožnil vnímat i vlnové délky jako infračervené či ultrafialové světlo Tento projekt je součástí širší vize Neuralinku, která zahrnuje nejen obnovení zraku, ale také pomoc pacientům s ochrnutím.

Díky dekódování mozkových signálů by zařízení mohlo těmto lidem pomoci ovládat protézy nebo komunikovat pouhou myšlenkou.

FDA udělilo Neuralinku označení „průlomového zařízení“, což zrychlí vývoj a přístup tohoto implantátu na trh.

Témata:  Elon Musk

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.