Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Muskův revoluční implantát slibuje návrat zraku: Revoluční technologie je blíže realitě!

Elon Musk Fotogalerie +2
Elon Musk
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Elon Musk a jeho startup Neuralink udělali další krok k propojení mozku s počítači, což přináší naději pacientům s neurologickými poruchami, jako je paralýza. Jejich nové implantáty mohou pomoci obnovit motorické funkce. Neuralink tak pokračuje ve snaze revolučně změnit medicínu a lidskou interakci s technologiemi.

Neuralink získal od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) prestižní označení "průlomové zařízení" pro svůj mozkový implantát nazvaný Blindsight, který by mohl obnovit zrak u lidí, kteří ztratili oči nebo i zrakový nerv. 

Blindsight by měl umožnit těmto lidem opět vidět, pokud mají funkční vizuální kortex. Musk dokonce tvrdí, že zařízení by mohlo poprvé přinést zrak i těm, kteří jsou slepí od narození.

V první fázi však bude kvalita obrazu připomínat grafiku starých Atari her, ale Musk věří, že časem by mohl implantát zlepšit vidění natolik, že by umožnil vnímat i vlnové délky jako infračervené či ultrafialové světlo Tento projekt je součástí širší vize Neuralinku, která zahrnuje nejen obnovení zraku, ale také pomoc pacientům s ochrnutím.

Díky dekódování mozkových signálů by zařízení mohlo těmto lidem pomoci ovládat protézy nebo komunikovat pouhou myšlenkou.

FDA udělilo Neuralinku označení „průlomového zařízení“, což zrychlí vývoj a přístup tohoto implantátu na trh.

Témata:  Elon Musk

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 18:19

Pavel prozradil, zda je ochoten pověřit Babiše sestavením vlády po volbách

Prezident Petr Pavel je po sněmovních volbách v příštím roce připraven pověřit Andreje Babiše sestavením vlády, pokud v nich hnutí ANO zvítězí. Takový scénář může zároveň ovlivnit jeho rozhodování o případné obhajobě prezidentského úřadu ve volbách v lednu 2028. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.