Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů programu Copernicus

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: www.nasa.gov

Na oběžné dráze se odmlčel jeden ze satelitů evropského programu Copernicus, který celoročně dodává podrobná data o atmosféře, klimatu a monitoruje území celé planety. Družice Sentinel-1B přestala komunikovat 23. prosince a všechny dosavadní pokusy řídicího střediska ji zprovoznit zatím byly neúspěšné, uvedl šéf Evropské kosmické agentury (ESA) Josef Aschbacher.

"Snažíme se zjistit a napravit příčinu (potíží). Problém souvisí s napájecí jednotkou," napsal na twitteru Aschbacher.

Družice Sentinel pracují ve dvojici a obíhají po různých drahách. Satelit Sentinel-1A byl vypuštěn v roce 2014, sesterský Sentinel-1B pak v roce 2016. Obíhají Zemi po polárním orbitu a pomocí mikrovlnného radaru snímkují povrch planety ve vysokém rozlišení a monitorují stav moří, pevniny a dokážou zaznamenat například důsledky přírodních katastrof. Satelity mají minimální životnost sedm let, ale mohou fungovat až 12 let.

As you have become aware, we have had some anomalies with @CopernicusEU #Sentinel1-B lately. Investigations on this are being pursued to identify & try to remedy its root cause. The problem is related to a unit of the power sub-system. pic.twitter.com/bUBRMQ8PsY

— Josef Aschbacher (@AschbacherJosef) January 13, 2022

Výpadek jedné z dvojice družic znamená ztrátu poloviny dat, snímkování celého povrchu tak trvá 12 dní namísto dosavadních šesti, napsal deník The Times. S důsledky poruchy se už nyní potýkají například služby, které poskytují navigaci pro polární výpravy.

"V závislosti na sezoně může led urazit až 20 kilometrů za den. Pokud teď zažíváme zpoždění dat o pět či šest dní, tak může urazit až 100 kilometrů, a navigaci tedy musíme spíše odhadovat," citoval The Times Panajotise Kunturise ze společnosti Drift+Noise Polar Services, která navigační služby v polárních oblastech poskytuje.

Témata:  vesmir

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 15:04

Ruská propaganda padělala obálku týdeníku "The Economist" o začátku třetí světové války

Ruští propagandisté vytvořili falešnou obálku známého britského časopisu s cílem šířit jaderné hrozby, které měly zasáhnout západní veřejnost.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.