reklama

Řídící středisko Kimbroughovi po třech hodinách ve volném prostoru přikázalo, aby se vrátil zpátky do přechodové komory, kde úspěšně restartoval porouchaný displej kontrolního panelu na obleku. Následně se znovu přidal k Pesquetovi.

"Chceme jen být opravdu opatrní," uvedlo řídicí středisko.

Dnešní vycházka je jednou ze sérií vnějších pracovních úkonů, při kterých astronauti mají stárnoucí stanici na oběžné dráze Země vybavit menšími, ale výkonnějšími solárními panely. Zlepšení elektrického výkonu je potřebné pro ubytování platících pasažérů, kteří se mají na ISS zanedlouho vypravit. Jako první se tento podzim očekává návštěva ruského režiséra a herečky, kteří zde natočí film.

Kimbrough a Pesquet dnes mimo ISS vyrazili ve 14:11 SELČ, když byla stanice v zákrytu země a na solární panely tak nesvítily sluneční paprsky. Kovové části obleků mají astronauti zakryté, aby předešli kontaktu s elektrickými částmi panelů.

Nové 19metrové solární panely pro vylepšení energetického systému na ISS dopravila na začátku června nákladní loď Dragon společnosti SpaceX. Panely budou instalovány vedle předchozích modelů, které nepřetržitě produkují elektřinu již posledních 20 let.

Duo astronautů do volného prostoru opět zavítá znovu tuto neděli, aby nainstalovali druhý solární panel. Další panely dorazí na oběžnou dráhu v následujících měsících.

reklama