Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci z NASA ve vesmíru rozvinuli Webbův teleskop, spustí ho asi za pět měsíců

Teleskop Jamese Webba míří do vesmíru. (25.12.2021)
Teleskop Jamese Webba míří do vesmíru. (25.12.2021)
Foto: NASA

Vědci z americké vesmírné agentury NASA dnes dokončili rozvinutí teleskopu Jamese Webba , který do vesmíru vynesla raketa složený 25. prosince. Informovala o tom agentura AFP. Tento dosud největší a nejvýkonnější vesmírný teleskop začne fungovat asi za pět měsíců.

Teleskop Jamese Webba je příliš velký na to, aby se vešel vcelku do rakety, takže do vesmíru cestoval složený. Na jeho postupném "rozbalování" se podílely desítky inženýrů. Nejobtížnější krok - rozvinutí tepelného štítu, skládajícího se z pěti vrstev speciálního materiálu - se jim podařil začátkem týdne. Posledním krokem bylo nyní rozložení dvou zrcadel, z nichž to větší má průměr 6,5 metru.

Teleskop Jamese Webba je stále na cestě na svou konečnou pozici, které je 1,5 milionu kilometrů daleko od Země, tedy čtyřikrát dál, než je Měsíc. Až tam koncem ledna dorazí, bude jeho systémy čekat pět měsíců vědeckých a kalibračních testů, nastavení teleskopu a aktivace přístrojů. Nejlepší snímky by se podle expertů mohly začít objevovat přibližně půl roku po vypuštění do vesmíru.

Nový obří teleskop by měl dohlédnout do počátků existence našeho vesmíru, kdy se před 13,5 miliardy let formovaly první hvězdy a galaxie. Podle NASA bude přímo pozorovat dosud neviděnou část prostoru a času. Zařízení je navrženo tak, aby "vidělo" infračervené světlo, jež k nám v této podobě od nejvzdálenějších objektů nyní přichází.

Témata:  James Webb Space Telescope NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 22:49

MS v hokeji 2025: Česko - Dánsko 7:2. Pastrňák řádil, Nečas dal dva góly

Přesně 24 hodin po úvodním buly předchozího zápasu nastoupila česká hokejová reprezentaci do dalšího utkání na mistrovství světa. Trenéři sáhli ke třem změnám v sestavě, v nichž dvě byly vynucené zdravotním stavem. Na výkonu se to ale výrazně nepodepsalo. Národní tým po bezbrankové první třetině vstřelil sedm gólů a nad Dánskem zvítězil 7:2. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.