Ministerstvo zdravotnictví

Narozená miminka

Porodní domy v Česku? Vláda je skeptická, většina lékařů je proti

Domov

Praha - Nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se staví rezervovaně k vzniku takzvaných porodních domů. Podobně to vidí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Porodní domy jako místo pro nekomplikované porody pod dohledem porodních asistentek povoluje zákon od roku 2012. Jejich vzniku ale podle Rady vlády pro rovnost žen a mužů brání příliš přísné podmínky.

Ministerstvo zdravotnictví

Korupce v Česku? Policie zasahovala v domovech důchodců

Domov

Praha - Policisté kromě pražské Nemocnice Na Bulovce a Nemocnice Na Františku zasahovali i v dalších sociálních zařízeních provozovaných Prahou. Státní zástupce již obvinil pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. V hledáčku policie je i devět příspěvkových organizací v sociální oblasti ve Středočeském kraji.

Ministerstvo zdravotnictví

Domov

Policie zasahuje v nemocnicích Na Bulovce a Na Františku, státní zástupce obvinil pět lidí

Praha - Státní zástupce dnes obvinil pět lidí a jednu firmu z korupce, vydírání a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Případ souvisí se zadávacími řízeními na dodávku služeb do Nemocnice Na Františku a Nemocnice Na Bulovce, kde dnes zasahují policisté. Byl zadržen šéf Bulovky František Novák, který nemocnici vede od konce dubna. Prohlídky se dotkly i dalších míst v Česku a zřejmě se týkají zdravotnických firem

Lékárny

Povinnost dodat lék do lékárny do dvou dnů je nevymahatelná

Domov

Praha - Zákonná povinnost distributorů dodat do lékárny na základě jejího požadavku lék do dvou pracovních dnů je nevymahatelné. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO). Ministerstvo zdravotnictví (MZ) proto podle něho chce připravit novelu.

Ilustrační foto

Zdravotníci by si měli na mzdách polepšit o 10%, slibuje Babiš

Domov

Praha - Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes odborářům přislíbili, že vláda v demisi dodrží slib předchozího kabinetu a navýší od příštího roku tarifní platy a mzdy zdravotníků o slíbených deset procent. Novinářům to po jednání řekla předsedkyně Odborového svaz zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Babiš uvedl, že se zaměří i na systémová opatření, jako je narovnání platů a mezd a příplatky za směnný provoz.

Ilustrační foto

Domov

Češi nejčastěji umírají v nemocnici. Paliativní péče je nedostatečná

Praha - Česku podle odborníků chybí vládní strategie a koncepce paliativní péče o umírající a jejich rodiny. Je za to kritizováno i v zahraničí. Na tiskové konferenci k projektu Spolu až do konce to na dotaz ČTK řekl ředitel Centra paliativní péče Martin Loučka. Až 70 procent Čechů umírá v nemocnicích, paliativní péče se tam ale teprve rozvíjí. Ministerstvo zdravotnictví se na ni chce zaměřit.

Ministerstvo zdravotnictví

Národní ústav duševního zdraví v problémech? NKÚ zjistil účetní nedostatky

Domov

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na hospodaření Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) v letech 2014 až 2016. Kontrola odhalila účetní nedostatky, jejichž příčinou bylo i to, že v ústavu nebyl zaveden účinný vnitřní kontrolní systém. Zároveň je dle NKÚ nutné, aby se Ministerstvo zdravotnictví (MZd) co nejdříve zabývalo financováním ústavu, a to zejména po roce 2020, kdy ústav přijde o podstatnou část svých příjmů.

Ministerstvo zdravotnictví

Proč byl Němeček odvolán? Ministr Vojtěch uvedl důvody

Domov

Praha/Ostrava - Jedním z důvodů pro dnešní odvolání Svatopluka Němečka (ČSSD) z postu ředitele FN Ostrava bylo, že zařízení neproplácelo zaměstnancům odpracované přesčasy, museli si brát náhradní volno. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO).

Svatopluk Němeček

Domov

Šéf zdravotnictví odvolal Svatopluka Němečka z čela nemocnice v Ostravě

Praha/Ostrava - Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Důvodem bylo podle něj manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček, bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD, působil také ve vedení nemocnice v Bohumíně. Vojtěch před dvěma týdny odvolal i ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou.

Ministerstvo zdravotnictví

NKÚ se zaměřil na zdravotnické informační systémy. Státní kasu přišly na milióny

Domov

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na elektronizaci zdravotnictví a resortní zdravotnické informační systémy. Kontroloři se soustředili na zdravotnické registry, které jsou součástí těchto systémů, a ověřili, jak fungují, jestli plní svou funkci a jaké jsou s nimi spojeny výdaje. NKÚ odhalil možné porušení rozpočtové kázně za 27 milionů korun.

Ilustrační foto

Protidrogová agenda zůstane na Úřadu vlády

Domov

Praha - Protidrogová agenda se nebude přesouvat z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví. Dohodli se na tom dnes premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Ministerstvo zdravotnictví

Domov

Ministr v demisi odvolal ředitelku Nemocnice Na Bulovce

Praha - Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou a řízením nemocnice dočasně pověřil jejího statutárního zástupce Františka Nováka. Vrbovská byla ve funkci od prosince 2013.

Aktuálně se děje

22. června 2026 15:39

Babiš nechce Pavla na summitu NATO. Vláda rozhodla o složení delegace

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy