reklama

Představitelé G20 to dnes uvedli po schůzce v čínském Čcheng-tu, kde spolu jednali ministři financí a guvernéři centrálních bank. Zasedání dominovaly dopady nedávného referenda, v němž se Británie rozhodla vystoupit z Evropské unie, a také obavy z rostoucího protekcionismu.

Nový britský ministr financí Philip Hammond řekl, že nejistota kolem takzvaného brexitu podle jeho názoru začne odeznívat, až Británie nastíní vizi budoucích vztahů se zbytkem Evropy. O těch by mohlo být jasněji do konce roku. Ministr ale připouští, že vyjednávání během následujících let může způsobit zvýšenou kolísavost na světových trzích.

"Nejistota se začne zmírňovat, až budeme schopni podrobněji nastínit, jak do budoucna vidíme vztahy s Evropskou unií," řekl novinářům Hammond. "Pokud naši evropští partneři zareagují na takovou vizi příznivě - a to bude pochopitelně předmětem jednání -, pak bychom snad někdy koncem roku mohli říct, že už si víc rozumíme, pokud jde o to, kam hodláme dál směřovat. Já si myslím, že to pak vyšle ujištění podnikatelské komunitě i trhům," citovala jej agentura Reuters.

Komuniké vydané po dvoudenním zasedání G20 uvádí, že brexit zvýšil v globální ekonomice nejistotu. Světová ekonomika se přitom už teď potýká se "slabším růstem, než je žádoucí," stojí v dokumentu.

reklama