Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Summit G20 na Bali se bude zaměřovat zejména na válku na Ukrajině a její dopady

Joe Biden, prezident USA
Joe Biden, prezident USA
Foto: Facebook Joe Biden

Dopady ruské invaze na Ukrajinu a narůstající napětí mezi Čínou a Západem bude v popředí zájmu summitu velkých světových ekonomik G20, který začíná v úterý na indonéském ostrově Bali. Pozornost bude upřena také na první osobní setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga od té doby, co se Biden stal prezidentem.

Indonéský prezident Joko Widodo se snažil v předchozích týdnech účastníkům připomenout, že G20 je fórem pro řešení nejpalčivějších světových ekonomických otázek, a nikoliv arénou pro geopolitické pře. I přesto největší pozornost vzbudila oznámení o schůzích a jednáních na okraj summitu nebo odmítnutí účasti ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který podle pátečních informací z Kremlu na tropický ostrov nepřijede a nevystoupí ani přes video. Naopak se prostřednictvím videopřenosu zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země od února čelí ruské invazi.

Očekává se, že právě válka na Ukrajině a její důsledky, včetně problémů s energiemi, potravinami nebo hnojivy budou hlavním tématem summitu. Do této debaty se má podle činitelů EU na dálku zapojit i Zelenskyj. Součástí má být i diskuze o ukrajinském vývozu obilí z černomořských přístavů. Dalšími tématy bude také zdraví a snaha odnést si ponaučení z pandemie covidu-19, která měla dalekosáhlé dopady na globální ekonomiku.

Summit G20 se uskuteční na Bali 15. a 16. listopadu. Účast Indonésii podle tamního ministerstva zahraničí potvrdilo zatím 17 premiérů a prezidentů. Rusko bude nakonec zastupovat ministr zahraničí Sergej Lavrov.

G20 tvoří země skupiny G7 (Británie, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a USA) a Argentina, Austrálie, Brazílie, Čína, Indie, Indonésie, Mexiko, Rusko, Saúdská Arábie, JAR, Jižní Korea, Turecko a EU. Ukrajina členem není, na summit však obdržela pozvánku, stejně jako Singapur, Kambodža a Spojené arabské emiráty. Mezi hosty přidruženého podnikatelského fóra B20 se objeví i nejbohatší muž světa Elon Musk a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates.

Snaha o rozvoj spolupráce bude podle Bílého domu náplní sledovaného setkání Bidena a Si Ťin-pchinga, které bude již v pondělí. Biden tento týden uvedl, že chce s čínským prezidentem kromě narůstajícího napětí mezi oběma zeměmi kvůli Tchaj-wanu mluvit rovněž o obchodních praktikách či o vztazích Číny k Rusku. Si se má podle Pekingu setkat i s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Biden chce podle Bílého domu na summitu sejít i s novými šéfy vlád Itálie a Británie Giorgií Meloniovou a Rishim Sunakem. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se podle unijních představitelů bilaterálně setká s premiéry Indie a Japonska.

Setkání předních světových politiků znamená pro turisty oblíbený indonéský ostrov logistickou i bezpečnostní výzvu. Na bezpečnost světových lídrů a víc než deseti tisíc delegátů a novinářů bude během summitu dohlížet přes 18.000 vojáků a policistů. Indonésie k ostrovu také vyslala bojové letouny a vojenské helikoptéry a k východnímu pobřeží umístila 14 válečných lodí. V místě konání summitu bylo nainstalováno 2300 bezpečnostních kamer, jež disponují funkcí rozpoznávání obličejů.

"Věříme, že Bali má mírumilovnou auru," uvedl šéf organizátorů a člen indonéského kabinetu Luhut Pandjaitan. "Protože světoví vůdci se zde sejdou v mírumilovné atmosféře, doufáme, že Ukrajina a Rusko mohou dosáhnout míru," dodal.

Témata:  G20 Summit G20 válka na Ukrajině Joe Biden

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy