Čínský prezident Si Ťin-pching a jeho ruský protějšek Vladimir Putin se hodlají zúčastnit podzimního summitu velkých světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Agentuře Bloomberg to řekl indonéský prezident Joko Widodo. Mnohé západní země v čele se Spojenými státy usilují o to, aby Indonésie, která letos skupině předsedá, Rusko ze zasedání vyloučila kvůli jeho invazi na Ukrajinu.
Britské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že Putin nemá morální právo se summitu G20 účastnit.
"Si Ťin-pching přijede. Prezident Putin mi také řekl, že přijede," uvedl Widodo. Je to poprvé, co vůdce čtvrté nejlidnatější země světa potvrdil, že se oba státníci plánují na listopadovém summitu objevit. Účast čínského i ruského prezidenta na setkání, které se má konat 15. a 16. listopadu, později potvrdil agentuře Reuters i Andi Widjajanto, bývalý tajemník vlády a neoficiální poradce prezidenta Widoda.
Přítomnost Si Ťin-pchinga a Putina na vrcholném jednání může vyvolat roztržku s americkým prezidentem Joem Bidenem a dalšími demokratickými lídry, kteří se mají všichni poprvé osobně setkat od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.
Odmítavý postoj k Putinově účasti na summitu dnes vyjádřil Londýn. "Rusko nemá morální právo sedět na summitu G20, dokud přetrvává jeho agrese na Ukrajině," uvedla podle agentury Reuters mluvčí britského ministerstva zahraničí. "Vítáme úsilí Indonésie postarat se o to, aby byly na setkáních G20 probírány dopady ruské války, a také náznaky, že Ukrajinu by na summitu lídrů G20 mohl zastupovat prezident (Volodymyr) Zelenskyj," zdůraznila rovněž mluvčí.
Indonésie se snaží zaujmout pozici prostředníka mezi Moskvou a Kyjevem. Widodo proto na summit pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Putin by se tak mohl vůbec poprvé od zahájení invaze, která začala před téměř šesti měsíci, setkat se svým ukrajinským protějškem tváří v tvář.
Čínské ministerstvo zahraničí neodpovědělo na žádost o komentář k plánům Si Ťin-pchinga, který od začátku pandemie necestoval za hranice své země. Očekává se, že si čínský vůdce ještě před cestou na Bali během sjezdu vládnoucí komunistické strany, který se koná jednou za pět let, zajistí třetí funkční období v čele země. Termín stranického sjezdu nebyl oznámen, ale poslední dva se konaly na přelomu října a listopadu.
Mluvčí Kremlu se odmítl vyjádřit, ale jiný zdroj obeznámený se situací potvrdil, že Putin v současné době plánuje se zasedání G20 osobně zúčastnit. Putin a Widodo ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru diskutovali o přípravách listopadového summitu, uvedl Kreml v prohlášení, v němž se nezmiňuje, zda se ruský vůdce akce zúčastní.
Napětí roste také mezi USA a Čínou, a to i přesto, že si Biden a Si ponechávají otevřenou možnost, že se na okraj summitu na Bali uskuteční jejich první osobní schůzka. Čína přerušila rozhovory s USA o obraně a řadě dalších oblastí po nedávné návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Bílý dům zase kritizoval vojenská cvičení Pekingu v okolí ostrova.
Si Ťin-pching by se po summitu mohl přesunout do Bangkoku na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). S Bidenem by se mohl setkat také na okraj tohoto jednání, uvedl s odvoláním na nejmenované zdroje deník The Wall Street Journal (WSJ).
"Soupeření velkých zemí je skutečně znepokojivé," řekl 61letý Widodo. "To, co chceme, je, aby tento region byl stabilní, mírový, abychom mohli budovat hospodářský růst. A myslím, že nejen Indonésie: asijské země chtějí totéž," dodal.
Témata: G20, Summit G20, Si Ťin-pching, Vladimír Putin
Související
19. listopadu 2023 20:21
1. března 2023 18:55
15. listopadu 2022 15:33
13. listopadu 2022 16:13
13. listopadu 2022 10:36
11. listopadu 2022 12:23