reklama

Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby zastavila jednání o rozsáhlé dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unii a Spojenými státy. "Politická podpora Francie k těmto jednáním již neexistuje" a "Francie požaduje zastavení těchto jednání," řekl Fekl rozhlasové stanici RMC.

Prezident Françoise Hollande později prohlásil, že Francie nechce "živit iluzi", že dohodu s Američany se podaří najít do konce mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy, který bude ve funkci do ledna příštího roku. Jednání váznou, strany nedodržovaly svůj postoj, "je to jasně nevyvážené", řekl Hollande v projevu k velvyslancům.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel již v neděli řekl, že rozhovory o volném obchodu mezi Evropany a Američany v podstatě zkrachovaly.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas ale v pondělí prohlásil, že vyjednávání naopak vstupují do zásadní fáze, kdy jsou na stole návrhy většiny kapitol a kdy se začíná rýsovat podoba budoucí smlouvy.

Bílý dům v noci na dnešek uvedl, že Washington nadále hodlá dosáhnout dohody o volném obchodu s EU do konce letošního roku. "Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy plynule postupují," řekl německému listu Der Spiegel mluvčí šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana.

reklama