Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zahraniční dluh Česka stoupá. Vzrostl na 3,353 bilionu korun

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: ČNB

Praha - Předběžné údaje České národní banky ukázaly, že zahraniční dluh ČR vzrostl ve 2. čtvrtletí o 132,8 miliardy na 3,353 bilionu korun. Meziročně byl vyšší o 381,7 miliard Kč. Zadlužení se ve druhém kvartálu zvýšilo u všech sledovaných sektorů.

Dluh Česka vůči cizině odpovídá 72,1 procenta hrubého domácího produktu. V dluhu převládají závazky se splatností delší než jeden rok.

"U vládního a bankovního sektoru se především uskutečnily nákupy dluhopisů zahraničními investory," uvedla centrální banka. Podíl vládního sektoru na celkovém zahraničním dluhu činil 24,2 procenta. Zvýšilo se i zadlužení bankovního sektoru, včetně ČNB, který z celkového dluhu ukrajuje 30,6 procenta. Závazky ostatních sektorů tvoří 45,2 procenta z celkového dluhu.

Tříbilionovou hranici zahraniční dluh překonal poprvé loni. Přes dva biliony se přehoupl v roce 2010 a jeden bilion překonal na konci roku 2004.

Témata:  zahraniční dluh ČR ČNB ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. prosince 2025 20:29

12. prosince 2025 12:27

Obchody o Vánocích: Dva řetězce už odhalily plán na Štědrý den

Necelé dva týdny zbývají do Štědrého dne, takže přípravy domácností na Vánoce nabírají na obrátkách. Lidé se při nich neobejdou bez obchodů, které mohou být otevřené i na Štědrý den. Další z tuzemských řetězců již prozradil svůj plán na 24. prosince. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy