Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hyundai ochromila největší stávka za posledních 12 let

Hyundai, výrobní závod Nošovice.
Hyundai, výrobní závod Nošovice.
Foto: Evgeny Petrov / INCORP images

Soul - V největší jihokorejské automobilce Hyundai probíhá celodenní stávka, první za posledních 12 let. Firma sice navrhla zvýšení mezd, odbory ale žádají víc.

Členové odborů Hyundai Motor v Jižní Koreji před měsícem velkou většinou odmítli předběžnou mzdovou dohodu, kterou se zaměstnavatelem sjednali jejich zástupci. Hospodaření firmy tak poznamenají další stávky a výpadky ve výrobě.

Občasné protesty zaměstnanců Hyundai na podporu mzdových požadavků vedly od července včetně dneška k výpadku produkce v rekordním objemu 114.000 vozů o celkové hodnotě 2,5 bilionu wonů (54 miliard Kč). Odbory dnes uvedly, že v dalších dnech tohoto týdne a možná i příští týden budou podnikat dílčí stávkové akce.

Firma ve druhém čtvrtletí zaznamenala desátý čtvrtletní pokles zisku za sebou. Akcie Hyundai dnes v reakci na poslední vývoj nakonec klesly o 1,1 procenta a jsou nyní zhruba na polovině svého maxima z května 2012.

Automobilka uvedla, že je přerušením produkce zklamána a že hodlá s odbory dál jednat. Korejské ministerstvo obchodu vyzvalo odbory a Hyundai k vyřešení sporu a uvedlo, že stávka by mohla ohrozit oživení vývozu z Koreje.

Hyundai mimo jiné kvůli rostoucím požadavkům tamních odborů rozšiřuje svou výrobu ve světě. V listopadu 2008 společnost oficiálně zahájila sériovou výrobu osobních aut v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Sesterská Kia spustila v prosinci 2007 sériovou výrobu osobních vozů na Slovensku u Žiliny.

Témata:  Hyundai stávka Jižní Korea

Související

Aktuálně se děje

1. května 2026 19:12

Až překvapivě upřímná. Agáta Hanychová řekla, jak to má s popularitou

Agáta Hanychová se zdá být tou pravou osobou, pokud chceme někoho v Česku označit za profesionální celebritu. Zatímco mnohým by jistě takové označení vadilo, influencerka a dcera jedné ze známých hereček neváhá přiznat, že by bez slávy snad ani nedokázala žít. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Unipetrol

Komentář

Bude to mít vliv na Česko? Polsko se chystá mimořádně zdanit Orlen

Tuskova polská vláda chce daň z mimořádných zisků Orlenu a dalších energetických společností zavést co nejdříve. Daň má vynést přes 4 miliardy zlotých (přes 23 miliard korun). Varšava si od ní slibuje, že pokryje náklady spjaté se snížením spotřební daně a DPH na pohonné hmoty, které činí zhruba 1,6 miliardy zlotých měsíčně.