Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Přebytek hospodaření krajů a obcí příští rok zřejmě klesne

Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Ekonomický propad, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Praha - Hospodaření samospráv, nejen obcí a krajů, ale i dobrovolných svazků obcí a regionálních rad, by mělo v příštím roce stejně jako letos skončit přebytkem.

Celkový přebytek hospodaření by měl ale proti letošku klesnout z 27,7 miliardy korun na 22,4 miliardy korun. Bude to však o 1,7 miliardy víc než loni. Například u obcí by měl přebytek klesnout o tři miliardy korun, u krajů asi o dvě miliardy. Uvádí to návrh státního rozpočtu na příští rok.

Na straně příjmů by měl obcím i krajům pomoci vyšší výběr daní. Kraje navíc již od letošního roku dostávají vyšší podíl na vybrané dani z přidané hodnoty, nově je to 8,92 procenta. Obce se vyššího podílu na DPH dočkají od příštího roku, naproti tomu přijdou o podíl na daní z příjmů od podnikatelů a dalších osob, které podávají daňové přiznání.

Obce by letos měly dostat z daní téměř 190 miliard korun, v příštím roce by to mělo být až 198 miliard. Jejich celkové výdaje by měly letos činit 261,2 miliardy Kč, v příštím roce by měly zhruba o 700 milionů klesnout.

Kraje by měly letos dostat z daní téměř 59 miliard korun a v příštím roce 62,2 miliardy. Nejvýznamnějším příjmem krajů jsou však přesuny peněz ze státního rozpočtu, a to hlavně do školství. Letos by tak měly kraje dostat celkem téměř 108 miliard a v příštím roce jen asi 104 miliard.

Témata:  kraje ekonomika obce

Související

Aktuálně se děje

11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.