Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průměrná mzda opět stoupla, odhadují analytici. Většina lidí na ni nedosáhne

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku opět stoupla, a to až o 4,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK.

Reálný růst mezd, tedy po odečtení inflace, by tak měl být kolem čtyř procent. Loni ve třetím čtvrtletí byla průměrná mzda 26.072 korun. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrných mzdách za třetí čtvrtletí v pondělí 5. prosince.

"Nezaměstnanost v ČR je v evropském měřítku jednou z nejnižších. Nedostatek volné kvalifikované pracovní síly na trhu práce vytváří tlaky na firmy zvyšovat mzdy, aby tak nepřišly o stávající anebo získaly nové zaměstnance," uvedla analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Tlak na růst mezd by tak rovněž podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera měl udržet příznivý meziroční růst mezd kolem čtyř procent. "K tomu mírně přispěje i zářijový růst mezd pedagogických pracovníků," uvedl. Za celý letošní rok by měly mzdy podle něj nominálně stoupnout o 4,2 procenta, což by byla nejvyšší hodnota za posledních osm let.

V předchozím čtvrtletí mzdy stouply meziročně o 3,9 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda tehdy stoupla o 3,7 procenta.

Témata:  mzdy zaměstnání

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.