Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sazba na ochranu úvěrového trhu od ledna 2018 bude 0,5 procent

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Praha - Česká národní banka stanovila tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta. Podle dnešního rozhodnutí centrální banky jsou finanční instituce povinné sazbu používat od 1. ledna 2018. ČNB o tom dnes informovala na internetu.

Nyní platí nulová sazba, od ledna příštího roku ale banky budou mít na základě rozhodnutí ČNB z loňského prosince sazbu 0,5 procenta. ČNB sazbu stanovuje od roku 2014, a to čtyřikrát ročně.

Rezervu by měly banky vytvářet v době nadměrného růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené zvýšeným finančním napětím a rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být rezerva využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Vedlejším efektem může být zpomalení růstu úvěrů.

Dosavadní nárůst systémového rizika označila ČNB za pouze dílčí. "V případě pokračování rychlé úvěrové dynamiky, uvolňování úvěrových standardů a růstu systémových rizik však bude ČNB připravena sazbu této rezervy dále zvyšovat," uvedla ČNB.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda uvedl, že ČNB vnímá určitou bublinu na trhu s nemovitostmi, která však dosud nenarostla do takového objemu, aby ČNB utužila svoji restrikci úvěrového trhu navýšením sazby kapitálové rezervy. "Je dost dobře možné, že ČNB takto zdrženlivě postupuje i z toho důvodu, že s vysokou mírou pravděpodobnosti počítá s tím, že 1. ledna 2018, od kdy aktuálně nastavená sazba kapitálové rezervy vstupuje v platnost, již nebude uplatňovat svůj intervenční režim," uvedl.

ČR podle Kovandy patří k menšině zemí EU, které rozhodly o uplatnění kladné sazby proticyklické kapitálové rezervy. "Další takovými státy jsou Švédsko, Slovensko a Velká Británie. Všechny ostatní země EU drží danou sazbu na nulové úrovni," dodal.

Proticyklická kapitálová rezerva je jedním z opatření v rámci směrnice EU o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky (CRD IV). Vedle toho existují kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika a bezpečnostní rezerva.

Témata:  ČNB banky ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.