Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Připravenost na euro v Česku se zlepšuje. Datum vstupu do eurozóny ale známo není

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Praha - Vláda dnes schválila pravidelnou zprávu ministerstva financí a České národní banky vyhodnocující plnění kritérií pro přijetí eura. Ačkoli se připravenost zlepšila, ČR zatím nebude určovat datum svého vstupu do eurozóny.

Podle zprávy o vyhodnocení plnění maastrichtských konvergenčních kritérií a stupně ekonomické sladěnosti ČR s eurozónou plní Česká republika všechny požadavky pro přijetí eura kromě účasti v mechanismu směnných kurzů ERM-2.

"Ačkoliv se tedy vlastní připravenost ČR na přijetí eura oproti předchozím letům zlepšila a ve střednědobém výhledu budou pravděpodobně plněna všechna maastrichtská kritéria (vyjma účasti v ERM II), stále ji nelze hodnotit jako dostatečnou k přijetí společné měny. Stejně tak i situaci v eurozóně nelze hodnotit jako dostatečně stabilizovanou," uvádí materiál.

Za hlavní překážky vstupu do měnové unie materiál považuje nedokončený proces přibližování ekonomické úrovně ČR, včetně konvergence cenové hladiny, či některá omezení pružnosti trhu práce.

Stanovení termínu vstupu je v kompetenci členského státu a závisí na míře jeho připravenosti. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by Česká republika termín neměla stanovovat, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU. Prezident Miloš Zeman se naopak přijetí eura nebrání.

Témata:  EUR (euro) Česká republika vláda

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.