Brusel/Ottawa - Ve stínu kritizované TTIP zůstává jiná obchodní dohoda, která široce ovlivní pracovní pozice a pohyb kapitálu v EU. Komplexní hospodářská a obchodní dohoda mezi EU a Kanadou (Comprehensive Economic and Trade Agreement - CETA) byla vyjednávána po šest let a jedná se o nejambicióznější obchodní dohodu Kanady a nejrozsáhlejší dohodu, jakou EU doposud uzavřela v oblasti služeb a investic. O CETA se bude hlasovat v únoru a pokud to projde, bude okamžitě použitelná i pro Spojené království. Jeden z největších zastánců Brexitu, státní tajemník pro mezinárodní obchod Liam Fox, již podepsal smlouvu bez toho, aniž by se o tom poradil s britským parlamentem, upozorňuje Mark Dearn na stránkách deníku The Independent.
Dearn, člen představenstva Trade Justice Movement UK, varuje před slepotou EU, která se nedokázala poučit z Brexitu a růstu Nigela Farageho a Donalda Trumpa a pokračuje s podporou politik, které vytvářejí nerovnost a dávají podmínky pro růst krajně-pravicové populisty, pro které je nerovnost je vodou na mlýn.
V pátek Mezinárodní organizace práce (International Labour Organization) oznámila, že vrchních 10% procent nejlépe placených zaměstnanců v Evropě společně vydělává téměř stejně jako spodních 50 procent. Minulý týden, Výbor Evropského parlamentu pro zaměstnanost a sociální věci (European Parliament's Employment and Social Affairs Committee) shledal, že EU – Kanadská obchodní dohoda CETA tuto situaci jen zhorší „prohloubením rozdílů v příjmech mezi nekvalifikovanými a kvalifikovanými pracovníky, a tím zvýší nerovnosti a sociálního napětí".
Výbor napříč stranami poukazuje na to, že CETA je spouštěčem potenciální ztráty více než 20 000 pracovních míst v celé Evropě. Zpráva upozorňuje na to, co aktivisté po celé Evropě již po dlouhou dobu říkají o smlouvách jako CETA, TTIP, a Donaldem Trumpem oponovaná TPP a sice, že existuje jasný rozdíl mezi úrovní ochrany zamýšlených pro investory a pro zájmy a práva pracovníků.
Podle Dearna nejzřetelnější rozdíl mezi zájmy pracovníků a investorů je zachyceny v jednom z klíčových prvků nalezeným ve všech těchto smlouvách: "korporátní soud", soukromý systém soudnictví, která uděluje velkým společnostem moc žalovat státy za politiky, které ovlivňují jejich zisky. Jinými slovy, vysvětluje Dearn, je to pojistné riziko pro korporace financované daňovým poplatníkem, které by vstoupilo do hry, když by se např. vláda rozhodla zakázat jadernou energii nebo znovu zestátnila veřejné služby, jako je železnice.
Dearn tvrdí, že tato smlouva i před Brexit je připravená k schválení. Poté, co se tak stane, ti, co ve Velké Británii už zápasí v křehké Brexit ekonomice, pocítí ještě silněji stisk proti-dělnické politiky, předjímá Dearn černé scénáře. Dearn ostře kritizuje Liama Foxe, silného zastánce Brexitu, který již podepsal smlouvu za Velkou Británii, že záměrně obešel britský parlament. V říjnu Fox před britským Výborem pro evropské posuzování (European Scrutiny Committee, ESC) přiznal a omluvil se za úmyslné obcházení parlamentu, zdůvodňující tento krok tím, že „smlouva se velice vyplatí, pokud jde o zaměstnanost, investice a prosperitu."
Podle Dearna se poslanci při projednávání CETA musí chytit příležitosti a tázat se Foxe, co ho vedlo k jeho proti-demokratické podpoře toho, co ekonom a expert na nerovnost Thomas Piketty nazývá „smlouvu, která patří do jiné doby". Totéž platí pro Evropský parlament, který během hlasování o CETA v únoru má možnost načrtnout čáru v písku tím, že bude oponovat agendě navržené tak, aby obohatila velké podniky na úkor jiných. Pokud tak neučiní, varuje Dearn, pak je budoucnost sociálně demokratických stran a EU jako celku v ohrožení.
Související
4. srpna 2024 17:58
19. srpna 2023 21:22
9. července 2023 9:49
10. června 2023 18:02
9. června 2023 12:15
18. května 2023 11:56