reklama

Změny přinese od poloviny roku i novela zákoníku práce, která upravuje práci z domova, omezí převody zaměstnanců na jinou práci, ale ulehčí předávání výpovědí.

"Hlavní změny budou v daňové oblasti, některé již přitom nastaly na sklonku roku 2016," řekl ČTK prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. U malých podnikatelů se třeba rozšíří skupina, využívající dohodu s finanční správou o paušální dani, zjednodušuje se administrativa u fyzických osob s drobnými příjmy atd. Havlíček přivítal i snížení DPH u stravovacích služeb v důsledku zavedení elektronické evidence tržeb (EET), totéž zřejmě nastane i u novin a časopisů (snížení z 15 na deset procent).

Rozšířena bude také přenesená daňová povinnost, takzvaná reverse charge, a dojde i k rozšíření režimu nespolehlivého plátce o fyzické osoby. Nastane dlouho očekávané navýšení slev na druhé a třetí dítě, ovšem ne pro živnostníky využívající výdajové paušály. Zavádí se nová pravidla odpisu technického zhodnocení.

V pracovně-právních vztazích se v polovině roku očekává několik změn v zákoníku práce. Ty mimo jiné ruší jednostranné převedení zaměstnance na jinou práci, zavádí nová pravidla počítání délky dovolené na základě týdenní pracovní doby a zaručuje dobu odpočinku při pracích mimo pracovní poměr. Norma má taky více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené.

Radost podnikatelům nedělá ztížení pro práci z domova, kdy se podle Havlíčka bude kontrolovat kdejaký nesmysl. "Zatímco snahy eliminovat stres na pracovišti budí spíše úsměv nad kreativitou navrhovatelů, tak faktická nemožnost převést zaměstnance na jinou práci bez jeho souhlasu může způsobit v době krize firmám vážné problémy," podotkl.