Praha - Podle výzkumu Asociace certifikovaných účetních (ACCA) a Institutu manažerských účetních byly světové firmy v prvním čtvrtletí roku 2016 nejméně optimistické za poslední čtyři roky. Důsledkem by mohlo být zastavení přijímání nových zaměstnanců.
Více než polovina firem buď omezuje stavy, nebo zastavuje nábor nových lidí. Pouze 14 procent z nich zvyšuje investice do zaměstnanců. "Pokud vyjmete z dostupných čísel Severní Ameriku, pak získáte ekonomický obrázek, který vypadá velmi nepříznivě," shrnula výsledky obchodní ředitelka ACCA Faye Chua. Rozvíjející se trhy jsou podle ní v ohrožení. Téměř polovina firem ohlašuje v prvním čtvrtletí pokles příjmů.
Ředitelka ACCA pro ČR, Slovensko a Maďarsko Kateřina Benešová upozornila na to, že tímto poklesem nejvíc utrpí rozvíjející se trhy. Mzdy v mnoha částech světa rychle rostou a pro společnosti je těžší se vyrovnávat s narůstajícím tlakem na tržby.
Prudký pokles kurzu proti dolaru, který zažívá mnoho světových měn, dále zvyšuje náklady, prodražuje dovoz a zvyšuje hodnotu dluhu denominovaného v dolarech.
Globální ekonomika v krátkodobém hledisku z této situace nevybředne: "Jakmile začnou klesat příjmy a firmy přestanou nabírat zaměstnance, je velice těžké je opět dostat do situace, kdy budou mít dost důvěry, aby s tím začaly znovu," řekla Faye Chua.
"Pozitivní je, že obchodní důvěra v zemích mimo OECD v prvním čtvrtletí lehce vzrostla, a to zejména ve střední a východní Evropě, a zvlášť v Rusku," uzavřela.
Témata: firmy, ekonomika, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)
Související
20. listopadu 2024 9:58
21. srpna 2024 17:42
17. dubna 2024 21:41
12. července 2023 18:33
3. července 2023 21:36
9. dubna 2023 9:59