reklama

Podle studie sdružení evropských hospodářských komor Eurochambers v evropských firmách z každého vytvořeného eura spolkne 12 centů práce vynaložená na splnění povinností uložených státní mocí. Ty mají podobu vyplňování formulářů, shánění všelijakých potvrzení, soustavného dohlížení na soulad s předepsanými závaznými normami, odzbrojujícího čekání na vydání nezbytného rozhodnutí. "V Česku je to ještě horší," uvedl Dlouhý.

Jako nejhorší opatření v rámci celé ankety byla zvolena častá změna zákonů, nařízení a vyhlášek. Na dělené druhé a třetí místo se dostalo velké množství a zákonů, nařízení a vyhlášek a velký prostor pro libovůli státních orgánů.

Co se týká platebních povinností v daňovém systému, 83 procent všech firem vadí vysoké pojistné odvody na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, které způsobují výrazně větší pokřivení českého podnikatelského prostředí než daňové zatížení.

V rámci jiných než vlastních platebních povinností v daňovém systému více než polovina všech firem označila nejhorší známkou četnost a rozsah různých dalších podání adresovaných finančním nebo celním úřadům, kam spadá například i kontrolní hlášení nebo elektronické evidence tržeb (EET).

Mezi činnostmi přímo nesouvisejícími s podnikáním se jako jednoznačně nejhorší ukázalo zdlouhavé čekání na rozhodnutí státního orgánu či soudu. Komora neustále upozorňuje na to, že například v délce stavebního řízení patří Česko mezi nejpomalejší země na světě.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama