Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace v Česku je špatná, regulace se stále zvyšují, zlobí se podnikatelé

Firmy, ilustrační foto
Firmy, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Přes 80 procent podnikatelů míní, že se v roce 2016 proti předchozímu roku jejich regulatorní zátěž zvýšila. Vyplývá to z průzkumu mezi 805 členy Hospodářské komory (HK), o jehož výsledcích dnes na setkání HK nazvané ČR, země razítkům a lejstrům zaslíbená, informoval její prezident Vladimír Dlouhý. Na 0,4 procenta podnikatelů odpovědělo, že se regulatorní zátěž meziročně snížila, mezi fyzickými osobami se nenašel nikdo s tímto názorem.

Podle studie sdružení evropských hospodářských komor Eurochambers v evropských firmách z každého vytvořeného eura spolkne 12 centů práce vynaložená na splnění povinností uložených státní mocí. Ty mají podobu vyplňování formulářů, shánění všelijakých potvrzení, soustavného dohlížení na soulad s předepsanými závaznými normami, odzbrojujícího čekání na vydání nezbytného rozhodnutí. "V Česku je to ještě horší," uvedl Dlouhý.

Jako nejhorší opatření v rámci celé ankety byla zvolena častá změna zákonů, nařízení a vyhlášek. Na dělené druhé a třetí místo se dostalo velké množství a zákonů, nařízení a vyhlášek a velký prostor pro libovůli státních orgánů.

Co se týká platebních povinností v daňovém systému, 83 procent všech firem vadí vysoké pojistné odvody na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění, které způsobují výrazně větší pokřivení českého podnikatelského prostředí než daňové zatížení.

V rámci jiných než vlastních platebních povinností v daňovém systému více než polovina všech firem označila nejhorší známkou četnost a rozsah různých dalších podání adresovaných finančním nebo celním úřadům, kam spadá například i kontrolní hlášení nebo elektronické evidence tržeb (EET).

Mezi činnostmi přímo nesouvisejícími s podnikáním se jako jednoznačně nejhorší ukázalo zdlouhavé čekání na rozhodnutí státního orgánu či soudu. Komora neustále upozorňuje na to, že například v délce stavebního řízení patří Česko mezi nejpomalejší země na světě.

Témata:  podnikatelé hospodářská komora Vladimír Dlouhý

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy