Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ekonomická krize EU jen tak neskončí, varují odborníci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Brusel – Evropa a Evropská unie se stále snaží vzpamatovat z dopadů zatím poslední ekonomické krize. Ačkoliv například v Německu panuje optimismus, deník The New York Times varuje, že navzdory některým příznivým číslům situace ani zdaleka není ideální.

Deník odkazuje na data zveřejněná statistickým úřadem Evropské unie Eurostat, podle kterých se celková ekonomika 19 zemí eurozóny za první tři měsíce roku oproti předchozímu čtvrtletí zlepšila o 0,6 %. Ačkoliv se jedná o mírné zvýšení, znamená pro eurozónu HDP 2,48 trilionů euro.

To je hodnota, která přesahuje HDP 2,47 trilionů euro, které eurozóna dosáhla v prvních měsících roku 2008 – tedy před nástupem ekonomické krize.

„Je možné, že se konečně upevňuje dlouho očekávané zotavení," okomentoval to Iain Begg, výzkumný pracovník Evropského institutu univerzity London School of Economics.

Ačkoliv se v tomto ohledu ekonomika zdánlivě zotavila, podle deníku by ale případná radost byla značně předčasná. „Nová data o nezaměstnanosti (také od Eurostatu) ukázala, že se nezaměstnanost v eurozóně sice trochu dolů pohnula, ale stále zůstává nad 10 % - to je více než dvojnásobek nezaměstnanosti v USA," upozorňuje deník.

Joseph Stiglitz, laureát Nobelovy ceny a profesor Kolumbijské univerzity, uvedl: „Jde téměř o ztracené desetiletí. Jde o zajímavé svědectví o ekonomickém selhání eura a eurozóny."

Deník pak vysvětluje, že ačkoliv se silné ekonomiky jako Německo vzpamatovaly, krizí těžce zasažené země jako Kypr a Řecko pořád následky krize tvrdě pociťují, zejména v podobě ztráty zaměstnání nebo snížení mzdy.

Pokračují tak obavy odborníků, že skutečné vzpamatování se z krize eurozónu ještě dlouho nečeká. Někteří se obávají, že se Evropa jen snaží situaci udržet před rozpadem a skutečné zlepšení nepřichází.

Celou situaci by pak podle deníku navíc mohlo zkomplikovat britské referendum o odchodu z EU, zejména pokud by se Britové rozhodli odejít.

Témata:  EU eurozóna ekonomika

Související

Aktuálně se děje

10:14

Slintavka a kulhavka na Slovensku. Potvrdilo se nové ohnisko

Na jihu Slovenska se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky. Onemocnění je přítomno v chovu zvířat v obci Jurová v okrese Dunajská Streda. Informoval o tom web aktuality.sk, který se odvolává na informace slovenského ministerstva zemědělství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.