Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nechceme obchodní válku s USA, nebudeme devalvovat měnu, slíbil čínský premiér

Peking
Peking
Foto: Pixabay

Peking - Čínský premiér Li Kche-čchiang dnes řekl, že si Peking nepřeje obchodní válku se Spojenými státy a neplánuje devalvovat měnu, aby podpořila export. Reagoval tak na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Washington potrestá Čínu za manipulaci s kurzem čínské měny.

"Nechceme být svědky vypuknutí obchodní války mezi oběma zeměmi," prohlásil dnes Li Kche-čchiang. "Domnívám se, že navzdory odlišným názorům můžeme spolu jednat a spolupracovat, abychom našli řešení," dodal.

Hrubý domácí produkt (HDP) Číny loni vzrostl o 6,7 procenta, což bylo ve stanoveném rozpětí, avšak tempo růstu bylo nejpomalejší za 26 let. Na letošek si Čína stanovila cíl růstu ekonomiky o 6,5 procenta. "Téměř každý rok slyším předpovědi, že čínské hospodářství čeká tvrdé přistání. Domnívám se však, že výkon naší ekonomiky v posledních letech by měl stačit k tomu, aby tyto předpovědi umlčel," řekl premiér.

Li Kche-čchiang se na tiskové konferenci vyjádřil také k řadě zahraničněpolitických témat. Vyzval všechny zainteresované strany, aby se vrátily k rozhovorům o severokorejském jaderném a raketovém programu. KLDR od šestistranných rozhovorů odstoupila v roce 2009. Premiér dále zopakoval, že Peking je rezolutně proti nezávislosti Tchaj-wanu a že se bude nadále držet politiky jedné Číny.

Témata:  Čína ekonomika USA

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.