Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurozóna vykázala obchodní deficit, poprvé za tři roky. Inflace roste

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brusel - Eurozóna v lednu zaznamenala první obchodní schodek za tři roky, protože její import rostl rychleji než export. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zrychlilo na dvě procenta z lednových 1,8 procenta. Inflace je nejvýše za čtyři roky.

Statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že deficit v lednu činil 0,6 miliardy eur (zhruba 16 miliard Kč), zatímco za stejné období předchozího roku vykázala eurozóna obchodní přebytek 4,8 miliardy eur.

Export z eurozóny se v lednu meziročně zvýšil o 13 procent na 163,9 miliardy eur. Import však vzrostl ještě výrazněji, a to o 17 procent na 164,5 miliardy eur.

Naposledy eurozóna vykázala obchodní schodek v lednu 2014. Obchodní deficity v tomto období nejsou neobvyklé, protože chladné počasí zvyšuje poptávku po palivech. Celá Evropská unie vykázala za leden obchodní schodek 16,2 miliardy eur.

Inflace v eurozóně dosáhla čtyřletého maxima dvou procen. Hlavním motorem růstu byly ceny energií, které vzrostly o 9,3 procenta. Potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,5 procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, stouply o 1,3 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,2 procenta.

Inflace v celé Evropské unii se zrychlila na 1,9 procenta z lednových 1,7 procenta. V únoru loňského roku byla hodnota na deflačních -0,1 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Rostoucí inflace by mohla zvýšit tlak na zpřísňování měnové politiky v eurozóně.

Témata:  eurozóna inflace dovoz a vývoz EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy