Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Eurozóna vykázala obchodní deficit, poprvé za tři roky. Inflace roste

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Brusel - Eurozóna v lednu zaznamenala první obchodní schodek za tři roky, protože její import rostl rychleji než export. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zrychlilo na dvě procenta z lednových 1,8 procenta. Inflace je nejvýše za čtyři roky.

Statistický úřad Eurostat dnes oznámil, že deficit v lednu činil 0,6 miliardy eur (zhruba 16 miliard Kč), zatímco za stejné období předchozího roku vykázala eurozóna obchodní přebytek 4,8 miliardy eur.

Export z eurozóny se v lednu meziročně zvýšil o 13 procent na 163,9 miliardy eur. Import však vzrostl ještě výrazněji, a to o 17 procent na 164,5 miliardy eur.

Naposledy eurozóna vykázala obchodní schodek v lednu 2014. Obchodní deficity v tomto období nejsou neobvyklé, protože chladné počasí zvyšuje poptávku po palivech. Celá Evropská unie vykázala za leden obchodní schodek 16,2 miliardy eur.

Inflace v eurozóně dosáhla čtyřletého maxima dvou procen. Hlavním motorem růstu byly ceny energií, které vzrostly o 9,3 procenta. Potraviny, alkohol a tabák zdražily o 2,5 procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, stouply o 1,3 procenta a ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,2 procenta.

Inflace v celé Evropské unii se zrychlila na 1,9 procenta z lednových 1,7 procenta. V únoru loňského roku byla hodnota na deflačních -0,1 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Rostoucí inflace by mohla zvýšit tlak na zpřísňování měnové politiky v eurozóně.

Témata:  eurozóna inflace dovoz a vývoz EUR (euro)

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.