Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa zažívá rekordní propad ekonomiky, pandemie ve světě nepolevuje

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Pandemie nemoci covid-19 vyhlášená před třemi měsíci dál přináší zprávy o rekordních propadech ekonomických ukazatelů. Podle evropského statistického úřadu Eurostat v dubnu průmyslová výroba v Evropské unii klesla oproti předchozímu měsíci o 17,3 procenta, zatímco britský statistický úřad ONS dnes oznámil propad ekonomiky mezi březnem a dubnem o bezprecedentních 20,4 procenta. Ve dvou zemích s nejvyššími bilancemi šíření koronaviru, tedy v USA a Brazílii mezitím přibyly další desetitisíce známých nákaz a stovky obětí.

Podle dat americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) byl dokonce čtvrtek nejhorším dnem od počátku šíření viru SARS-CoV-2, pokud jde o globální počet nahlášených případů nákazy. Ten údajně dosáhl skoro 155.000, zatímco předtím nikdy nepřesáhl 140.000. Celkově už bylo ve světě pozitivně testováno přes 7,5 milionu lidí, s covidem-19 je spojováno 422.000 úmrtí.

Nejrychleji aktuálně bilance obětí i nakažených roste v Brazílii. Země ve čtvrtek ohlásila 1239 nových úmrtí způsobených koronavirem a statistika potvrzených infekcí narostla o 30.412. Od počátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví na 41.000 mrtvých.

V USA nárůst pokračoval podobným tempem jako v posledních dvou týdnech, když podle JHU přibylo 941 úmrtí a necelých 23.000 nakažených. Celkově země hlásila 113.820 obětí koronaviru a více než 2.023.000 nakažených.

Tváří tvář obavám z návratu nákazy ministr financí Steven Mnuchin prohlásil, že USA podruhé ekonomiku nezastaví. "Myslím, že jsme se poučili, že když zavřete ekonomiku, způsobíte jen více škody," řekl. Tato rozhodnutí ovšem mají v rukách lídři jednotlivých států a například republikánský guvernér Utahu Gary Herbert nyní oznámil, že na většině území pozastaví rozvolňování karanténního režimu. Utah je jedním ze dvou desítek států, kde v posledních dvou týdnech denní součty nákaz narostly.

Situace se příliš nezlepšuje ani v Rusku, které znovu ohlásilo na 9000 nových případů infekce. Tamní vláda už jich registruje přes 511.000, oficiální bilance mrtvých je zde ale výrazně nižší než například v Británii, Itálii či Francii. Nově narostla o 183 úmrtí na celkových 6715.

Opatření proti koronaviru ve světě tvrdě zasáhly výkon hospodářství. Nově ohlášený dubnový propad průmyslové výroby v EU je výrazně hlubší než pokles za finanční krize z let 2008 a 2009 a je nejvýraznější od začátku měření. Aktivita klesla ve všech státech, za které jsou data k dispozici, nejvíce v Maďarsku (30,5 procenta), Rumunsku (27,7 procenta) a Slovensku (26,7 procenta). Pokles v České republice činil 23,4 procenta.

Také pro Británii byl duben prvním celým měsícem v režimu přísné celostátní karantény. Zatímco oproti březnu ekonomika zpomalila o 20,4 procenta, meziročně činil propad hrubého domácího produktu (HDP) 24,5 procenta. Země má ale podle ministra financí Rishiho Sunaka šanci rychle se po znovuotevření ekonomiky zotavit, a to díky vládní podpoře. Většina uzavřených obchodů v Anglii by měla znovu otevřít příští týden.

V opatřeních na podporu hospodářství pokračuje Německo, jehož vláda na mimořádné schůzi schválila dočasné snížení daně z přidané hodnoty z 19 na 16 procent. Kabinet kancléřky Angely Merkelové také odsouhlasil rodičům jednorázovou dávku 300 eur (8000 korun) na každé dítě.

Témata:  ekonomika eurozóna Velká Británie koronavirus (coronavirus) COVID-19 USA Rusko

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.