Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prodej nových aut v EU v březnu stoupl o 11,2 procent, překonal dosavadní rekord

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: AMTS

Brusel/Praha - Prodej nových osobních aut v Evropské unii v březnu vzrostl o 11,2 procenta na 1,89 milionu, což je rekordní údaj pro březen.

Výrazně se zvýšil prodej na všech pěti hlavních trzích a z automobilek si nejlépe vedly Toyota, Fiat Chrysler a Nissan. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Za celé první čtvrtletí prodej stoupl o 8,4 procenta na 4,1 milionu vozů.

ACEA upozornila, že k vysokému růstu v březnu přispěla i skutečnost, že velikonoční svátky letos připadly na duben, zatímco loni byly v březnu. Nejvýrazněji vzrostl březnový prodej v Itálii, a to o 18,2 procenta. Ve Španělsku se zvýšil o 12,6 procenta, v Německu o 11,4 procenta, v Británii o 8,4 procenta a ve Francii o sedm procent.

Prodej Toyoty v březnu stoupl o 19,2 procenta a Nissanu o 18,2 procent. Odbyt automobilky Fiat Chrysler vzrostl o 17,7 procenta. Největší evropskou automobilkou zůstala skupina Volkswagen, její prodej se však zvýšil jen o 6,5 procenta na téměř 403.300 vozů a podíl na trhu EU klesl na 21,3 procenta z loňských 22,3 procenta. Součástí skupiny je i česká automobilka Škoda Auto, jejíž prodej v EU vzrostl v březnu o 8,9 procenta a za celé první čtvrtletí o 7,6 procenta.

"Březnové registrace nových osobních aut v Evropě posilují optimismus. I po zohlednění rozdílného počtu pracovních dní oproti loňsku způsobenému jiným termínem velikonočních svátků je růst překvapivě silný. Celkové registrace dokonce převyšují rekordní čísla z let 2006 a 2007. Podle mého názoru však situace v Evropě nenahrává silnému růstu, proto v celoročních číslech očekáváme růst v řádu nižších jednotek procent," uvedl Jan Linhart z KPMG.

Témata:  auto prodej aut ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy