Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Varování MFF? Americké daňové změny mohou zhoršit globální finanční stabilitu

Burza NYSE v New Yorku
Burza NYSE v New Yorku
Foto: Pixabay

Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes ve své zprávě uvedla, že se finanční stabilita ve světě za poslední půlrok zlepšila. Ohrozit by ji ale mohla chystaná daňová reforma ve Spojených státech či nadcházející volby v Evropě.

Ve zprávě o globální finanční stabilitě MMF také píše, že rizikem by mohl být i pokračující růst úvěrů v Číně. Fond varoval před plánovaným snižováním daní a oslabením regulace finančního sektoru v USA. Mohly by totiž vyvolat riskantní chování, které předcházelo poslední finanční krizi v roce 2008.

Díky vyšším úrokovým sazbám se zvyšují příjmy amerických bank, uvedl fond. Zároveň se ale domnívá, že americké firmy peníze ušetřené díky daňové reformě nepoužijí k dalším investicím. Peníze, které budou patrně zahrnovat repatriaci zisků ze zahraničí, podle MMF spíše použijí na rizikovější transakce. To jsou například nákupy finančních aktiv, fúze či výplata dividend. Největší tendenci k takovému chování budou mít podle MMF firmy ze sektoru informačních technologií a zdravotnictví.

Větší daňové reformy v minulosti většinou provázel nárůst rizikovějšího chování, uvádí se v dokumentu. Firmy si pak více půjčovaly, což skončilo hospodářskou recesí.

Pokud americký trh práce nebude schopen plně absorbovat stimulační opatření v podobě snížení daní, jak navrhuje administrativa prezidenta Donalda Trumpa, pak se místo snížení nezaměstnanosti může dostavit spíš rychlejší růst inflace a výraznější růstu úroků. To by byl rovněž faktor k posílení nestability na trhu.

MMF proto doporučuje omezit financování na dluh a zrušit možnost odečtu úrokových nákladů z podnikové daně. O takových opatřeních se v USA momentálně diskutuje.

Větším rizikům podle fondu i nadále čelí mladé tržní ekonomiky. Hrozbou je pro ně jak rostoucí protekcionismus, který by mohl snížit poptávku po jejich zboží, tak rychlejší růst inflace v USA v kombinaci s výraznějším růstem úroků.

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF) ekonomika USA

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.