Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Poslední zasedání MMF poznamenaly obavy z nárůstu protekcionismu

Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Jean-Claude Juncker
Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Jean-Claude Juncker
Foto: European Union

Washington - Centrální bankéři a ministři financí z celého světa se scházejí ve Washingtonu, kde se zúčastní jarního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB).

Zabývat se budou stavem globální ekonomiky a otázkou, jak zajistit, aby pokračovala v oživení. Zasedání se koná v době, kdy se řada zemí obává protekcionistických opatření nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Již dnes vystoupí na tiskových konferencích ředitelka MMF Christine Lagardeová a prezident SB Jim Yong Kim. V pátek se koná zasedání finančních představitelů skupiny největších světových ekonomik G20 a v sobotu bude následovat jednání Mezinárodního měnového a finančního výboru (IMFC), který určuje strategii MMF.

Měnový fond tento týden předpověděl, že tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zrychlí na 3,5 procenta z loňských 3,1 procenta. Příští rok pak fond počítá s dalším zrychlením na 3,6 procenta. Zároveň ale varoval, že hospodářské oživení ohrožují protekcionistické tendence v mezinárodním obchodě.

"Nejvýznamnější hrozbou je obrat směrem k protekcionismu, který by vedl k obchodní válce," uvedl hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld. Takový vývoj by podle něj způsobil růst spotřebitelských cen a pokles produktivity, což by vyústilo v nižší reálné příjmy domácností.

Trump slibuje, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny. Snaží se také přimět firmy k výrobě ve Spojených státech a hrozí zavedením vysokých dovozních cel.

Lagardeová minulý týden upozornila, že oživení světové ekonomiky po šesti letech neuspokojivého hospodářského růstu začíná nabírat na tempu, ale čelí řadě potenciálních hrozeb - od politické nejistoty po již zmíněný protekcionismus.

"Dobrou zprávou je, že po šesti letech neuspokojivého růstu světová ekonomika nabírá na tempu," uvedla Lagardeová. "Současně jsou zde jasná rizika: politická nejistota, meč protekcionismu, který visí nad světovým obchodem a přísnější finanční podmínky," dodala.

Před protekcionismem v mezinárodním obchodě minulý týden varoval i generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. "Otevřené trhy zůstávají zárukou růstu a blahobytu," prohlásil.

Témata:  Mezinárodní měnový fond (MMF) USA ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.