Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bankovní asociace letos čeká růst ekonomiky o 2,6 procenta, poroste také inflace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Slovenskespolocnosti.sk

Praha - Česká bankovní asociace (ČBA) v aktualizované prognóze ponechala odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,6 procenta. Pro příští rok odhad růstu mírně zlepšila na 2,7 procenta. Ekonomický růst podpoří v obou letech zejména spotřeba domácností. Vyplývá to z prognózy, kterou dnes ČBA zveřejnila. Loni ekonomika rostla o 2,4 procenta.

ČBA dále v prognóze upozornila, že vývoj ekonomiky bude výrazně ovlivňovat vzestup inflace, nízká nezaměstnanost a s ní spojený tlak na růst mezd. "Vzestup nákladové inflace je fenoménem, který bude ovlivňovat ekonomiku letos i v příštím roce v několika rovinách. Vyšší inflace jednak nese potenciál omezení spotřeby i tlaku na růst mezd, pro podnikatele pak bude znamenat růst nákladů primárně na suroviny, energii, polotovary a potažmo i mzdy," uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace komentuje Eva Zamrazilová.

Příští rok by přitom měl být podle asociace rokem, kdy se hlavní úrokové sazby odlepí od nuly, kde setrvávají od listopadu 2012. "Domácnosti i podniky pocítí zvýšení klientských úrokových sazeb, k čemuž přispějí i vyšší požadavky na kapitálovou přiměřenost bank a regulace v oblasti úvěrů domácnostem," uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Asociace zároveň počítá s postupným posilováním kurzu koruny, a to z letošních průměrných 26,50 Kč/EUR na 25,80 Kč/EUR příští rok. "Pokud ale bude koruna i nadále poblíž 27 Kč/EUR, protiinflační působení měnového kurzu se oddálí a zvýšení úrokových sazeb se naopak přiblíží," upozornila Zamrazilová.

Ministerstvo financí v dubnové makroekonomické prognóze mírně zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta z lednových 2,6 procenta. Pro příští rok odhad úřad zlepšil na 2,5 procenta z předchozích 2,4 procenta. Česká národní banka v únorové prognóze počítá letos i příští rok s růstem ekonomiky o 2,8 procenta.

Témata:  ČBA ekonomika domácnosti

Související

Aktuálně se děje

7. dubna 2026 4:00

Počasí přidělá starosti zahrádkářům a pěstitelům. Bude mrznout

Neděle byla zatím nejteplejším dnem letošního roku, ale krátce po začátku nového týdne přichází varování. Meteorologové upozornili zejména pěstitele kvetoucích meruněk na očekávané mrazivé noci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi na burzách nevěří, přesto panuje mírný optimismus

Akciové trhy v Asii dnes mírně rostou, zatímco ropa odmazává svůj předchozí dnešní cenový nárůst. Předchozí ztráty maže i zlato. To svědčí o tom, že burzy příliš nevěří tomu, že Spojené státy zítra skutečně podniknou fatální úder na Írán. Americký prezident Donald Trump o víkendu Teheránu nebývale ostře a expresivně pohrozil, že pokud nedojde k otevření Hormuzského průlivu, USA zničí i jeho klíčové cíle, včetně civilních, jako jsou elektrárny či mosty, a že v zemi „rozbombardují úplně všechno“.