Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB ve čtvrtek sazby zřejmě nezvýší

ČNB
ČNB
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Praha - Bankovní rada České národní banky na svém prvním zasedání po ukončení kurzového závazku zvyšovat úrokové sazby nebude. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK.

Zvyšování sazeb ekonomové očekávají nejdříve ve druhé polovině roku, spíše na přelomu letošního a příštího roku. Kroky ČNB budou podle nich ovšem záviset na vývoji kurzu koruny. Pokud totiž neposílí, zvyšování sazeb může zahájit ČNB dříve, upozornili analytici.

"První měnové jednání po konci kurzového závazku patrně příliš nového nepřinese. Bankovní rada bude považovat za potřebné ještě chvíli vyhodnocovat vývoj po exitu a ohledně dalšího směřování měnové politiky tak pravděpodobně moc nového nenaznačí," uvedl například hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Sazby podle něj začne ČNB zvyšovat v druhé polovině roku.

Upozornil, že vývoj kurzu koruny je již několik týdnů po ukončení kurzového závazku ČNB relativně klidný. "To je způsobeno tím, že většina hráčů sázející na její posílení již korunu nakoupila dopředu a po samotném exitu tak o ní již není dostatečný zájem. Zároveň při mírném posílené koruny začnou své pozice uzavírat spekulanti, korunu tak začnou prodávat a tím ji opět oslabovat," uvedl.

Vedení ČNB přitom podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška nemůže zcela ignorovat skutečnost, že konec devizových intervencí zatím téměř nevedl ke zpřísnění měnových podmínek. "Očekávám tedy vyjádření, že by takové zpřísnění bylo na místě a pokud k němu nedojde posílením koruny, urychlí se zvýšení sazeb. Přesto bude vyjádření zřejmě opatrné a bez naznačení časového rámce," uvedl.

Témata:  ČNB CZK (česká koruna) ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 18:50

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.