Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zisk ČEZ v 1. čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Čistý zisk energetické skupiny ČEZ v letošním 1. čtvrtletí meziročně klesl o 13 procent na 8,7 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA klesl zhruba o miliardu na 19 miliard korun, podle ČEZ hlavně kvůli nižším cenám elektřiny. V dnešní tiskové zprávě to ČTK sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Provozní výnosy dosáhly 52,8 miliardy korun, což bylo oproti loňsku zhruba o dvě procenta více.

Skupina navzdory poklesu zisku za čtvrtletí navýšila celoroční očekávání očištěného čistého zisku na 17 miliard korun, a to především díky prodeji akcií společnosti MOL. V březnu společnost uvedla, že za celý rok 2017 čeká čistý zisk očištěný o mimořádně vlivy 12 až 17 miliard korun.

"Nejvýznamnější událostí za uplynulé čtvrtletí z pohledu celoročních výsledků byl úspěšný prodej akcií MOL a souběžný výkup konvertibilních dluhopisů. ČEZ tímto krokem úspěšně zhodnotil dlouhodobou investici pro akcionáře, od roku 2007 do roku 2017 dosáhlo celkové pozitivní saldo peněžních toků pro skupinu ČEZ hodnoty 3,4 miliardy korun," uvedl dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Dodal, že z pohledu roku 2017 jako celku očekává firma pozitivní příspěvek prodeje akcií MOL a souvisejících operací do účetního čistého zisku ve výši 4,5 miliardy korun.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 5,6 procenta, a po klimatickém a kalendářním očištění o 5,2 procenta. Podle ČEZ skokově stoupla výroba ve větrných, fotovoltaických a malých vodních elektrárnách, a to o 18 procent. Důvodem byla podle firmy především akvizice větrných elektráren v Německu na konci roku 2016 a nárůst výroby ve větrných parcích v Rumunsku.

Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

Témata:  ČEZ ekonomika MOL

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy