Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jaká nás čeká budoucnost? Lidé nevěstí nic dobrého

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Většina rozvinutých zemí je optimistická, co se týče ekonomiky, ukázal celosvětový průzkum Pew Research Center. Zároveň jsou ale více skeptický ohledně budoucnosti svých dětí. V případě rozvíjejících se ekonomik existuje větší optimistická vyhlídka ohledně budoucího života dětí.

V 11 z 18 zemí z celého světa, které byly zkoumány v roce 2016 a v roce 2017, veřejnost vnímá ekonomickou situaci jako pozitivnější než byla před rokem. Holanďané, Němci, Švédové a Indové vnímají kondici své národní ekonomiky nejvíce optimisticky. Ve Francii, Německu, Itálii, Polsku a ve Spojeném království průměrně 51% veřejnosti vnímá ekonomiku pozitivně. Téměř šest z deseti Američanů (58%) věří, že ekonomická situace v USA je dobrá. V Japonsku 41% nyní vyjadřuje názor, že jejich ekonomika je v pořádku. V Rusku je to 46%. Negativněji vnímají svou ekonomickou kondici státy Jižní Evropy a Jižní Korea.

Zatímco ekonomickou situaci hodnotí většina vyspělých zemí jako dobrou, je mnohem skeptičtější ohledně finanční situace následující generace. Pouze 34% věří, že se jejich děti se budou mít lépe. Zvláště pesimističtí jsou v Řecku, Japonsku, Francii, Austrálii, Kanadě, Španělsku a Velké Británii, kde zhruba sedm lidí z deseti lidí tvrdí, že dnešní děti se budou mít hůř. Zvláštním případem je Polsko, ve kterém lepší ekonomická situace vedla k silnějšímu přesvědčení, že budoucí generace se bude mít lépe.

Rozvíjející se trhy a rozvíjející se ekonomiky se v posledních letech zpomalovaly, zejména v klíčových zemích v Africe a Latinské Americe, a veřejné mínění v těchto společnostech odráží toto zpomalení. Pouze 45% z 15 rozvíjejících se států věří, že současné ekonomické podmínky jsou dobré, 54% se domnívá, že jsou špatné. Pozitivní pohledy převládají v Indii a na Filipínách, naopak ve Venezuele a Brazílii jsou velmi špatné náhledy na výkon ekonomiky.

V průměru však populace rozvíjejících se států věří, že jejich děti na tom budou v budoucnu finančně lépe. 56% si myslí, že to je pravděpodobné, zatímco jen 38% si myslí opak. Indové (76%), Nigérijci (72%) a Chilané (69%) jsou zvláště optimističtí ohledně ekonomických vyhlídek pro příští generaci.

Odlišnosti ve věku a politickém přesvědčení

Ohledně budoucnosti dětí v mnoha zemích existuje generační mezera, přičemž celkově jsou lidé ve věku 18-29 let optimističtější než starší generace (zvláště 50+). Ve Švédsku 63% mladých ve věku 18-29 let vidí budoucnost pozitivně, v případě Švédů ve věku 30-49 je to 43%, a v případě Švédů starších 50 let jen 37%. V Německu je mnohem větší rozdíl v náhledu na budoucnost mezi lidmi ve věku 18-29 let a lidmi ve věku 30-49 let, než mezi nejmladší a nejstarší generací.

Zatímco 53% mladých Němců se dívá na možnosti další generace s pozitivním očekáváním, u Němců ve věku 30-49 je to jen 29%, což je méně než u Němců starších 49 let (34%). Ve Francii věří v lepší budoucnost příští generace jen 5% Francouzů starších 49 let, v případě druhých dvou skupin to není příliš lepší (15% a 12%). V Jižní Koreji naopak nejstarší lidé vyjadřují největší optimismus (41%), oproti tomu Korejci ve věku 18-29 (29%) a 30-49 (28%) let jsou velice skeptičtí.

U většiny národů se zdá, že vnímání současných ekonomických podmínek se nezdá být přímo spojeno s očekáváním budoucnosti. Američané, Kanaďané a někteří Evropané se dnes v dnešní ekonomice cítí relativně dobře. Nicméně, jen málo lidí je velmi optimistických ohledně finanční budoucnosti jejich dětí. Zatímco 87% Holanďanů  tvrdí, že jejich ekonomika je dobrá, pouze 35% věří, že dnešní děti na tom budou lépe než jejich rodiče, což je rozdíl 52 bodů. V Německu existuje podobná mezera ve výši 50 bodů a ve Švédsku je to o 40 bodů.

Na druhou stranu, pouze 15% Brazilců věří, že ekonomická situace jejich země je dobrá, zatímco 56% tvrdí, že příští generace na tom bude lépe než jejich rodiče, což je 41bodový rozdíl. V Nigérii jen 41% věří, že se daří dobře, přesto 72% z nich říká, že děti se budou mít lépe, což je 31bodový rozdíl. V Řecku považuje současnou ekonomickou situaci za dobrou jen 2%, 21% z nich ale věří, že se to v budoucnosti obrátí k lepšímu. To je více, než např. ve Francii, kde si to myslí jen 9% (s ekonomickou situací je spokojeno 21%).

V mnoha sledovaných zemích jsou ti, kteří jsou ideologicky sladěni s vládnoucí stranou, pozitivnější ohledně ekonomické situace své země než ti zastávající opačné politické stanovisko. To platí zejména v Izraeli, kde 73% osob vpravo říká, že izraelská ekonomická situace je dobrá, ve srovnání s pouhými 40% vlevo. V Maďarsku je podobná mezera ve výši 33% mezi pravicí (60%) a levicí (28%). Ve Venezuele jsou mnohem optimističtější lidé vlevo (49%) než lidé vpravo (11%). Ve Švédsku je to dokonce 92% na straně levice proti 75% na straně pravice, což je rozdíl o 17%.

Témata:  ekonomika děti EuroZprávy.cz

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.