Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko schválilo prodej elektrárny Adularya

Turecko
Turecko
Foto: Pixabay

Praha - Ankara souhlasí s plánem české vlády na prodej či převzetí elektrárny Adularya. Na řešení problému nedokončené elektrárny se státním úvěrem 12 miliard korun od České exportní banky se Turecko dohodlo po roce jednání.

Kupující získá od vlastníka, firmy Naksan Holding, elektrárnu a převezme spolu s ní i úvěr. "Dosáhli jsme posunu v jednání s tureckou stranou, která souhlasila se základními obrysy postupu," řekla Hospodářským novinám (HN) Hana Hikelová, mluvčí státní exportní pojišťovny EGAP. Pokud se strany nedohodnou, hrozí, že Česko o peníze přijde. Turecké firmě, která elektrárnu vlastní, dochází hotovost a projekt může ještě před prodejem zkrachovat.

Zdroj, který stavěla ostravská skupina Vítkovice, stále není hotový. Má problémy s kotlem, který neumí spalovat uhlí z blízkého lomu. V dubnu vznikl v EGAP zvláštní výbor, který má navrhnout způsob řešení problému. Úpravna uhlí by přišla na 520 až 780 milionů korun, výměna celého kotle na více než tři miliardy korun.

Až bude jasné, co je třeba opravit, může vlastník elektrárny začít hledat kupce. Do nového výběrového řízení se jako jeden ze zájemců přihlásí český státní podnik Transgas prostřednictvím své dceřiné firmy. Pokud nikdo nebude mít zájem nebo nenabídne dostatečnou sumu, dostane Transgas elektrárnu za symbolickou cenu i s dluhem, vybere firmu, která elektrárnu dokončí a hotovou ji zkusí prodat. Kolem připravovaného prodeje se podle HN začínají objevovat zájemci z Ruska, Číny, Polska nebo Slovenska.

Česká vláda by se raději dostavbě vyhnula a uvítala by, kdyby soutěž vyhrála privátní firma, která by elektrárnu dokončila na vlastní náklady.

Řeší se také otázka, kdo by mohl elektrárnu dokončit, pokud by ji nakonec získal Transgas. Mohlo by jít o Škodu Praha či Vítkovice Power Engineering, které by miliardová zakázka mohla pomoci dostat se z úpadku.

Témata:  Turecko vláda ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 20:01

Co dává světu Česko? Učí ho pít pivo, píše prestižní server

Už šest let Česká republika tiše rozjíždí vlastní formu "pivní diplomacie" – státní program, který si klade za cíl šířit českou pivní kulturu do světa tím nejpříjemnějším způsobem: přímou zkušeností se zlatavým mokem. Každý rok zve zahraniční sládky z USA, Kanady a nově i Austrálie, aby strávili několik dní v českých pivovarech, na chmelnicích, v hospodách i v kurzech čepování, píše BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.