Praha - Domácím financím v Česku vládnou oba partneři takřka rovným dílem. Společně o nich rozhodují v celé polovině českých rodin. Muži mají hlavní slovo jen ve třech z deseti případů, ženy vládnou čtvrtině rodinných pokladen, ukazuje průzkum UniCredit Bank.
Banku, která se o jejich finance postará, vybírají podle 47 procent dotázaných rovněž společně oba partneři. Účty vlastněné pány však mají průměrně o necelou polovinu vyšší zůstatek i obrat na účtu, muži také častěji žádají o úvěry a hypotéky. Něžné pohlaví v České republice bohužel stále zaostává i ve mzdových podmínkách, ženy vydělávají v průměru o 22 procent méně.
Finance ve většině českých domácností řídí oba partneři společně, alespoň tak to tvrdí více než polovina dotázaných (55 %). Hlavní slovo při vedení rodinné pokladny sobě samému přisvojuje přibližně čtyřicet procent mužů i žen, partnerovi jej shodně přiznává pouze pět procent z nás. Banku, která bude rodinné finance spravovat, pak muži vybírají o něco častěji, ve třech z deseti českých rodin. I zde ale opět vládne společný výběr financí.
Data o používání bankovních produktů však naznačují, že postavení obou partnerů ve financích ještě zcela rovné není. Například na svém běžném účtu mají muži v průměru o 47 procent financí více než ženy. „Odpovídá tomu i měsíční obrat, který je na účtech s mužským majitelem o padesát procent vyšší. Ženy méně využívají i další produkty. Průměrně si půjčují méně často, a pokud se k tomu odhodlají, tak o 20 tisíc nižší částky," popisuje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.
Zatímco průměrná výše úvěrů u mužů tak přesahuje 190 tisíc korun, u žen to je jen 170 tisíc. Podobná situace panuje ve využívání kontokorentů, které pánové využívají o třetinu více. Také hypotéky jsou spíše mužskou záležitostí, nejčastěji o ni však partneři žádají společně (46 %). „Naše statistiky přes výsledky průzkumu ukazují, že domácímu rozpočtu stále vládnou spíše muži. Častěji na ně připadá i povinnost vyřídit administrativu nebo žádat o úvěr. Zajímavá je i situace u kreditních karet, kde v útratě opět vedou muži. Z naší zkušenosti to není dáno tím, že by muži zásadně více utráceli. Pánové ale často zřizují kreditní karty pro své partnerky pod svým jménem, nebo zaplatí společný účet třeba v restauraci," dodává Plocek.
České ženy stále vydělávají o 22 % méně, Česko je na chvostu Evropy
Jedním z důvodů, proč muži vedou bankovní statistiky, mohou být přetrvávající rozdíly mezi oběma pohlavími ve mzdách. Podle údajů Eurostatu vydělávají české ženy v průměru o 22 procent méně než muži. To je po Estonsku a Rakousku třetí největší hodnota v Evropě. Za posledních pět let se navíc rozdíl ve mzdách nesnížil ani o procento.
Ženy mají také ztížený přístup na pracovní trh, jejich nezaměstnanost je bezmála o dvě procenta vyšší než u mužů. Ekonomicky aktivních je jich tak jen 82 procent. Chybí především nabídka zkrácených pracovních úvazků, které umožňují lépe skloubit práci s rodinným životem. Zatímco v západoevropských zemích jich využívá třetina až polovina všech žen, v Česku je to pouhých 8 procent. Z mužů pak zkrácenou pracovní dobu využívá pouze jediné procento.
Rodinný život naopak komplikuje práce na směny. Češky ve směnných provozech pracují až dvakrát častěji, než je v Evropě běžné (28 %). V průměru tak v zaměstnání stráví 40,5 hodiny týdně, nejvíce v zemědělství (42,4 hodin), službách (42,3 hodin) a informačních technologiích (41,6 hodin).
Témata: finance, manželství, ekonomika
Související
6. listopadu 2024 11:47
2. září 2023 9:45
8. února 2022 16:34
13. prosince 2021 14:56
22. června 2021 10:11
6. května 2021 11:09