Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Španělsko zhoršilo po krizi v Katalánsku hospodářský výhled

Ekonomika, ilustrační fotografie
Ekonomika, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Madrid - Španělská vláda kvůli nejistotě kolem budoucnosti Katalánska zhoršila odhad růstu španělské ekonomiky pro příští rok. V nové prognóze předpokládá, že hrubý domácí produkt Španělska se napřesrok zvýší pouze o 2,3 procenta.

Vyplývá to podle agentury DPA z nového rozpočtového plánu ministerstva hospodářství předloženého Evropské komisi.

Ministerstvo zhoršení výhledu zdůvodňuje "mírným útlumem domácí poptávky, který pramení z negativních dopadů nejistoty spojené se současnou politickou situací v Katalánsku". Státní tajemnice ministerstva Irene Garridová navíc upozornila, že pokračování krize či vyhlášení nezávislosti Katalánska by mělo ještě výraznější ekonomické dopady.

Španělský premiér Mariano Rajoy v pondělním dopise varoval katalánského premiéra Carlese Puigdemonta, že "mimořádná hospodářská nejistota" ohrožuje blahobyt obyvatelstva. Upozornil, že v případě pokračování této nejistoty by se Katalánsko mohlo dostat do hospodářské recese. Tento region se přitom na celkovém ekonomickém výkonu Španělska podílí zhruba pětinou, napsala agentura DPA.

Španělský deník El País dnes s odvoláním na ředitelku španělského obchodního rejstříku informoval, že kvůli nejistému vývoji v Katalánsku se rozhodlo přesunout své sídlo z tohoto autonomního regionu do jiné části Španělska už téměř 700 firem.

Témata:  Španělsko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.