Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důvěra v českou ekonomiku dál roste

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v říjnu mírně zvýšila. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, oproti září vzrostl o 0,2 bodu na hodnotu 99,3. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,4 bodu na hodnotu 97,4. Indikátor důvěry spotřebitelů se mírně snížil o 0,5 bodu na hodnotu 108,7. Ve srovnání s říjnem 2016 jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů vyšší, indikátor důvěry spotřebitelů je ale nižší.

Důvěra podnikatelů v odvětví průmyslu se opět zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 99,3. Zástupci průmyslových podniků v říjnu zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci lépe než v září.

Hlavní bariérou růstu produkce je poprvé od ledna 2008 nedostatek zaměstnanců, uvádí ho téměř 29 % respondentů. Přibližně 28 % vykazujících jednotek však stále znepokojuje nedostatečná poptávka. Podnikatelé v průmyslu očekávají v příštích třech měsících zvýšení tempa růstu výrobní činnosti při zachování stávající úrovně zaměstnanosti.

V odvětví stavebnictví se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 84,8. Zástupci stavebních podniků zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci hůře než v minulém měsíci. Ukazatel hodnocení současné poptávky po stavebních pracích se mírně snížil. Podnikatelé ve stavebnictví přesto očekávají v příštích třech měsících zvýšení tempa růstu stavební činnosti, ovšem při zachování stávajícího stavu zaměstnanosti.

Důvěra podnikatelů v odvětvíobchodu se po mírném propadu v minulém měsíci znovu zvýšila.  Indikátor důvěry vzrostl o 1,2 bodu na hodnotu 101,0. Z aktuálního konjunkturálního průzkumu vyplývá, že podnikatelé v obchodě zhodnotili svou současnou celkovou ekonomickou situaci podstatně lépe, než tomu bylo v září.

Konjunkturální průzkum ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) zaznamenal mezi podnikateli meziměsíční snížení důvěry. Indikátor důvěry poklesl o 1,6 bodu na hodnotu 96,3. Podniky ve službách zhodnotily svou současnou celkovou ekonomickou situaci stejně jako minulý měsíc. Hodnocení současné celkové poptávky po službách se podle výsledků aktuálního průzkumu snížilo, její očekávání pro příští tři měsíce se téměř nezměnilo.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v říjnu meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 108,7. Z aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců nezměnily obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Obavy z jejich vlastní finanční situace se také téměř nezměnily. Aktuální průzkum mezi spotřebiteli ale zaznamenal mírné zvýšení obav z růstu nezaměstnanosti a mírné snížení obav z růstu cen.

Témata:  ekonomika průmysl stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.