Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na povolení čeká v Praze 900 projektů se 40 tisíci byty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Praha - V Praze je v současné době v povolovacím procesu "zamrzlých" 900 projektů s přibližně 40.000 byty. Toto číslo přitom výrazně narostlo v posledních letech.

Od roku 2000 do letoška poklesl roční počet vydaných územních rozhodnutí a stavebních povolení zhruba o 75 procent. V tiskové zprávě to uvedla Hospodářská komora ČR na základě analýzy poradenské společnosti Deloitte.

"Právě toto hrozivé číslo zamrzlých bytů v různé fázi schvalování stojí primárně za extrémním nárůstem cen v posledních letech. Pokud se nepřistoupí k rychlé nápravě, bude v dalších letech nedostatek bytů fatálně narůstat a spolu s tím poroste i jejich cena. Důvodem není jen složitá legislativa, ale i její zneužívání k obstrukcím," uvedl prezident HK Vladimír Dlouhý. Podle komory přitom nejde o realitní bublinu, ale o reálný nedostatek nových bytů na trhu.

Podle statistik developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group vzrostla na konci září cena nového bytu v Praze meziročně v průměru o 19,6 procenta na 83.150 korun za metr čtvereční. Za poslední dva roky nové byty zdražily téměř o polovinu. Podle ředitele Asociace developerů Tomáše Kadeřábka jsou dalším důvodem růstu cen například zbytečné technické požadavky jako třeba předepsaná minimální doba osvitu bytů.

"Aktuální statistiky o výstavbě v Praze jsou alarmující. Ovšem budoucnost je ještě pesimističtější, pokud se nepodaří zásadně rozhýbat tempo vydávání budoucích územních rozhodnutí či stavebních povolení. V současné době prodávané byty totiž pocházejí ze žádostí podaných v letech 2010 až 2014," doplnil Dlouhý.

Témata:  Praha stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.