Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde vás bude živobytí stát nejvíce? Společnost EIU vydala nový žebříček

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Londýn - Singapur je opět na prvním místě v žebříčku nejdražších měst pro život, uvádí zpráva britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). O druhou a třetí pozici se dělí Curych a Hongkong. Naopak nejlevnějším městem je Lusaka, hlavní město Zambie.

Průzkum srovnává ceny, přepočtené na americké dolary, ve 133 městech po celém světě. Analytici si všímají cen zhruba 160 produktů a služeb, včetně potravin a nápojů, spotřebního zboží, benzinu, nákladů na nájem, dopravu, soukromé školy či pomoc v domácnosti.

Hongkong se ve srovnání s loňským rokem posunul vzhůru o sedm příček. Naopak o tři místa klesla pátá Paříž, která zůstává jediným městem eurozóny v první pětici.

Letošní žebříček výrazně ovlivnil růst dolaru a naopak pokles dalších měn, včetně eura. Dopad měl také pokles cen ropy a komodit a geopolitické napětí, upozornila EIU.

Růst dolaru přispěl k posunu amerických měst New York a Los Angeles: obě se dostala do první desítky. New York se proti předchozímu roku posunul o 15 příček vzhůru, když v roce 2011 klesl dokonce až na 49. místo. Město Los Angeles postoupilo o 19 příček vzhůru.

Naopak pokles australského dolaru vyřadil z první desítky dvě australská města, Sydney a Melbourne.

Za nejlevnější Lusakou následují indická města Béngalúr a Bombaj.

Témata:  města Singapur ekonomika

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 21:02

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.