Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde vás bude živobytí stát nejvíce? Společnost EIU vydala nový žebříček

Hongkong
Hongkong
Foto: Pixabay

Londýn - Singapur je opět na prvním místě v žebříčku nejdražších měst pro život, uvádí zpráva britské analytické společnosti Economist Intelligence Unit (EIU). O druhou a třetí pozici se dělí Curych a Hongkong. Naopak nejlevnějším městem je Lusaka, hlavní město Zambie.

Průzkum srovnává ceny, přepočtené na americké dolary, ve 133 městech po celém světě. Analytici si všímají cen zhruba 160 produktů a služeb, včetně potravin a nápojů, spotřebního zboží, benzinu, nákladů na nájem, dopravu, soukromé školy či pomoc v domácnosti.

Hongkong se ve srovnání s loňským rokem posunul vzhůru o sedm příček. Naopak o tři místa klesla pátá Paříž, která zůstává jediným městem eurozóny v první pětici.

Letošní žebříček výrazně ovlivnil růst dolaru a naopak pokles dalších měn, včetně eura. Dopad měl také pokles cen ropy a komodit a geopolitické napětí, upozornila EIU.

Růst dolaru přispěl k posunu amerických měst New York a Los Angeles: obě se dostala do první desítky. New York se proti předchozímu roku posunul o 15 příček vzhůru, když v roce 2011 klesl dokonce až na 49. místo. Město Los Angeles postoupilo o 19 příček vzhůru.

Naopak pokles australského dolaru vyřadil z první desítky dvě australská města, Sydney a Melbourne.

Za nejlevnější Lusakou následují indická města Béngalúr a Bombaj.

Témata:  města Singapur ekonomika

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 16:49

Nastal čas vystavit komunistům účet. Padne konečně spravedlivý rozsudek?

Od ledna příštího začne platit novela trestního zákoníku, která umožní stíhat nejen nacistická, ale i komunistická hnutí, pokud směřují k potlačení práv a svobod člověka. Zatímco nacismus je v Evropě právem považován za zločinný režim, komunismus často uniká obdobnému odsudku, přestože i jeho oběti se počítají na desítky milionů. Česká justice tak po více než třiceti letech dostane příležitost reálně odsoudit totalitní praktiky, které ještě stále nevymizely.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy