Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku dál rostou ceny, zdražují především zemědělci. Dražší je pečivo, ovoce i brambory

Ovoce, ilustrační fotografie
Ovoce, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Meziměsíčně vzrostly ceny zemědělských a průmyslových výrobců shodně o 0,5 %, ceny stavebních prací se zvýšily o 0,3 %, ceny tržních služeb klesly o 1,1 %. Meziročně byly ceny zemědělských výrobců vyšší o 7,2 %, ceny průmyslových výrobců o 0,5 %, stavebních prací o 2,2 % a tržních služeb o 1,1 %. Uvedl to Český statistiký úřad (ČSÚ).

V průmyslu stouply nejvýrazněji ceny těžby a dobývání, a to o 6,7 procenta. Obecné kovy a kovodělné výrobky zdražily o pět procent a elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch o 1,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku byly vyšší o 0,9 procenta, z toho pekařské, cukrářské a jiné moučné výrobky zdražily o čtyři procenta a mléčné výrobky o 1,8 procenta. Zlevnily naopak dopravní prostředky, chemické látky, koks a rafinované ropné produkty.

V zemědělství se zvýšily ceny v rostlinné výrobě o 4,6 procenta. Důvodem je především zdražení ovoce o 76,4 procenta, více se platilo také za čerstvou zeleninu, obiloviny a brambory. V živočišné výrobě vzrostly ceny o deset procent, vejce zdražily o třetinu, mléko o 22,8 procenta a skot o tři procenta. Nižší byly ceny prasat a také drůbeže.

Ceny stavebních prací se zvýšily o 2,2 procenta, v prosinci to bylo po revizi 2,1 procenta. Materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví zdražily o 2,3 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zpomalily růst na 1,1 procenta z prosincových 1,9 procenta. Více se platilo za vydavatelské služby, architektonické a inženýrské služby a také za programování a poradenství. Meziročně levnější pak byly reklamní služby a průzkum trhu, skladování a podpůrné služby v dopravě.

Témata:  průmysl zemědělci ceny zboží ovoce

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy