Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česku se daří, má nejstabilnější ekonomiku v eurozóně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Slovenskespolocnosti.sk

Praha - Výzkum Allianz Euro Monitor ukázal, že Česko má před Německem nejstabilnější ekonomiku v eurozóně. Hlavními faktory tohoto výkonu ČR jsou velmi nízké poměry dluhu v soukromém a veřejném sektoru a výjimečně pozitivní situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti je nyní nižší než tři procenta.

Výzkum každoročně hodnotí stabilitu a zdraví ekonomik eurozóny na základě dvaceti ukazatelů ve čtyřech hlavních oblastech, jimiž jsou rozpočtová udržitelnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a produktivita a zahraniční dluh.

"Zatímco poměrně vysoký růst zaměstnanosti jde v mnoha evropských ekonomikách ruku v ruce se středním růstem produktivity, v ČR je tomu naopak. Počet zaměstnaných vzrostl loni o procento, ale produktivita práce se zvýšila o 2,7 procenta," uvedl hlavní ekonom Allianz Michael Heise.

Z ekonomického hlediska se eurozóna nachází v nejlepší možné kondici. Svůj rating si v roce 2017 zlepšilo 15 evropských zemí ve srovnání s rokem předchozím. Ve většině zemí je lepší schodek veřejných rozpočtů a míra vládního dluhu, stejně tak jako míra nezaměstnanosti, růst nezaměstnanosti a produktivita práce.

ČR získala rating 8,2 bodu. Na druhém místě se umístilo s 8,1 bodu Německo, které disponuje solidním výkonem v kategoriích fiskální udržitelnosti a soukromého a zahraničního dluhu. Na třetím místě skončilo Nizozemsko s 8,0 bodu. Skokany roku jsou Kypr, který si polepšil o 0,8 bodu a Rakousko s Irskem, které evidují nárůst o 0,7 bodu.

"Eurozóna je více odolná vůči krizím a je celkově stabilnější, než tomu bylo v roce 2007," upozornil Heise.

Témata:  ekonomika Česká republika eurozóna

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 9:09

Válku to nerozhodne, reagoval Austin na požadavek ohledně úderů do hloubi Ruska

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy