Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česku se daří, má nejstabilnější ekonomiku v eurozóně

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Slovenskespolocnosti.sk

Praha - Výzkum Allianz Euro Monitor ukázal, že Česko má před Německem nejstabilnější ekonomiku v eurozóně. Hlavními faktory tohoto výkonu ČR jsou velmi nízké poměry dluhu v soukromém a veřejném sektoru a výjimečně pozitivní situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti je nyní nižší než tři procenta.

Výzkum každoročně hodnotí stabilitu a zdraví ekonomik eurozóny na základě dvaceti ukazatelů ve čtyřech hlavních oblastech, jimiž jsou rozpočtová udržitelnost, konkurenceschopnost, zaměstnanost a produktivita a zahraniční dluh.

"Zatímco poměrně vysoký růst zaměstnanosti jde v mnoha evropských ekonomikách ruku v ruce se středním růstem produktivity, v ČR je tomu naopak. Počet zaměstnaných vzrostl loni o procento, ale produktivita práce se zvýšila o 2,7 procenta," uvedl hlavní ekonom Allianz Michael Heise.

Z ekonomického hlediska se eurozóna nachází v nejlepší možné kondici. Svůj rating si v roce 2017 zlepšilo 15 evropských zemí ve srovnání s rokem předchozím. Ve většině zemí je lepší schodek veřejných rozpočtů a míra vládního dluhu, stejně tak jako míra nezaměstnanosti, růst nezaměstnanosti a produktivita práce.

ČR získala rating 8,2 bodu. Na druhém místě se umístilo s 8,1 bodu Německo, které disponuje solidním výkonem v kategoriích fiskální udržitelnosti a soukromého a zahraničního dluhu. Na třetím místě skončilo Nizozemsko s 8,0 bodu. Skokany roku jsou Kypr, který si polepšil o 0,8 bodu a Rakousko s Irskem, které evidují nárůst o 0,7 bodu.

"Eurozóna je více odolná vůči krizím a je celkově stabilnější, než tomu bylo v roce 2007," upozornil Heise.

Témata:  ekonomika Česká republika eurozóna

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy