Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump obvinil Rusko a Čínu z oslabování měn

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Reprofoto YouTube

Washington/New York - Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu a Rusko z cíleného oslabování jejich měn v době, kdy Spojené státy naopak pokračují ve zvyšování úrokových sazeb.

"To je nepřijatelné," napsal Trump na twitteru. Po jeho zprávě se dočasně dostal pod prodejní tlak dolar, zatímco euro zpevnilo.

Teprve v pátek přitom americké ministerstvo financí zveřejnilo svou půlroční zprávu, podle níž v současnosti nelze za měnového manipulátora oficiálně označit žádnou zemi. Takové zařazení by s sebou neslo možné postihy.

Od Trumpova nástupu do úřadu loni v lednu dolar výrazně oslabil proti většině světových měn, včetně čínského jüanu. Než Spojené státy zavedly v minulých týdnech protiruské sankce, tak měl dolar ztráty i proti ruskému rublu.

Proti jüanu dolar od 20. ledna loňského roku ztratil 8,6 procenta, zatímco proti rublu o 4,5 procenta zpevnil. Než ale Washington začátkem tohoto měsíce oznámil sankce proti ruským oligarchům a některým ruským firmám, dolar vůči rublu skoro čtyři procenta ztrácel. Rubl o zisky přišel po silném dvoudenním propadu z 9. a 10. dubna, který dohromady činil 8,4 procenta.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta odepsal 11,2 procenta, poznamenala agentura Reuters.

Trump během své předvolební kampaně obviňoval některé americké obchodní partnery z nekalých praktik. Ty podle něj přispívají k růstu obchodního schodku USA, který Trump slíbil snížit.

Témata:  USA Donald Trump Rusko Čína

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu bude opět tropické, ukazuje předpověď

O víkendu nás opět čeká tropické počasí. Podle ČHMÚ.cz denní maxima překonají třicítky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.